امروز : چهارشنبه 4 اردیبهشت ماه 1398
ساعت:
پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت - تروما

نقش اینترنت در زندگی افراد مبتلا به آسیب نخاعی

نقش اینترنت در زندگی افراد مبتلا به آسیب نخاعیاستفاده از اینترنت برای هر کسی که مایل به استفاده از آن باشد مزایای مختلفی دارد . اینترنت حجم عظیمی از اطلاعات را در دسترس افراد قرار می دهد . از طریق اینترنت کارهای خیلی زیادی می توان انجام داد و یکی از با ارزش ترین ابزارهایی است که می تواند در جنبه های مختلف زندگی افراد تاثیر گذار باشد . همه روزه مقدار زیادی از اطلاعات بر روی اینترنت ارسال می گردد و با توجه به سیری که در پیش است به عنوان قوی ترین منبع اطلاعات می تواند محسوب شود . با استفاده از اینترنت کارها آسان تر شده و انجام آنها به زمان خیلی کمتری نیاز دارد . علاوه بر این ها ، اینترنت به یک وسیله عالی برای اجتناب از زحمات کارهای بانکی تبدیل شده است و انجام معاملات از طریق آن می تواند به سرعت و بدون خطر انجام گیرد . از این رو در حال تبدیل شدن به یک منبع قدرتمند برای خرید می باشد . به طوری که وقتی نمی خواهید یا نمی توانید از منزل یا محل اقامت خود خارج شوید ، می توانید به سهولت محصولات مورد نظر خودتان را در خانه تحویل بگیرید .


استفاده گسترده از اینترنت حوزه های جدیدی از مشاغل را در همه کشورها ایجاد نموده و قابلیت دسترسی به کارها از داخل خانه گسترش پیدا کرده است . اینترنت با داشتن حجم عظیمی از اطلاعات ، یکی از با ارزش ترین ابزارها را در بحث آموزش ارائه می دهد و بزرگترین منبع مرجع برای مربیان و دانش آموزان محسوب می شود . امروزه کتابخانه های الکترونیکی برای دانشجویان دانشگاهها که به دنبال اطلاعات علمی مرتبط با رشته های خود هستند ، اهمیت ویژه ای دارند . یکی از مزایای مهم اینترنت ، توانایی آن در به حداقل رساندن فاصله ها و ارائه خدمات ارتباطی کارآمد و بدون هزینه است. به طور کلی ، اینترنت ابزاری است که با برنامه های کاربردی که دارد می تواند بر روی تمام جوانب زندگی افراد تاثیر گذار باشد .

رشد اینترنت
مواد ، برنامه ها ، وب سایت ها و سایرخدمات اینترنت همه روزه چندین برابرمی شود و تحولات آن در فن آوری ها در حال استفاده است . کاربردهای آن رشد ی تصاعدی دارد. با این حال مهمترین جنبه تکامل اینترنت این است که با وجود رشد صعودی که داشته ، باعث شده که زندگی مردم آسان شده و دانش آنان افزایش یابد .

ارزش زمان
بعضی از مردم می گویند : "وقت طلا" است. بعضی دیگر می گویند که زمان خیلی با ارزش است و نباید هدر داده شود . در هر حال در هر شرایطی که باشید ، یک چیز حقیقت دارد : نیازهای امروزه زندگی و مطالبات جامعه ، خیلی وقت ما را به خود اختصاص داده است ، بطوری که خیلی از افراد وقت کافی را برای انجام کارهای روزمره خود ندارند . ظاهرا" اینترنت به عنوان یک ابزار صرفه جویی و برای انجام دادن کارهای زیادی که قبلا" روزها طول می کشیده ، پا به این عرصه گذاشته است . توانایی اینترنت برای ذخیره قوا ، توانایی آن برای محاسبه فوری تقریبا "همه چیز ، و کاربرد جهانی آن به عنوان پایگاه داده ها واطلاعات ، موجب تسهیل کارها و صرفه جویی در زمان انجام آنها تقریبا" در هر کاری از این سیاره گردیده است.

بانک اینترنتی
فن آوری های پیشرفته ی اینترنتی ، مردم را از دردسرهای انتظار در صفوف شعب بانک ها و از دست دادن وقت آنان رهایی داده است . بانکداری اینترنتی راهی آسان ، ایمن و سریع برای انجام عملیات بانکی است . امروزه طیف گسترده ای از امور بانکی از جمله پرداخت صورتحساب ها و انتقال وجوه را می توان از طریق اینترنت انجام داد . اجرای کارهای بانکی بوسیله اینترنت خیلی راحت است . ضمن اینکه در تمام مدت شبانه روز نیز قابل اجرا می باشد .

خرید اینترنتی
آیا تا کنون ضرورت ایجاب کرده که برای خرید از منزل خارج شوید ، اما حال وحو صله آن را نداشته باشید ، یا اینکه اصلا" وقت انجام آن را نداشته باشید ؟ اگر جواب شما مثبت بوده ، باید گفت که در این گونه موارد اینترنت می تواند مشکل شما را حل کند . اینترنت به شما این امکان را می دهد که بتوانید خرید هر چیزی را به راحتی از داخل منزل خود انجام دهید .

امروزه فروشگاه های زیادی هستند که می توانند سفارشات شما را بصورت آنلاین دریافت کرده و در جلوی درب منزلتان به شما تحویل دهند . خیلی از مشتریان تقریبا" هر چیزی را که تصور می کنید ( کفش ، لباس ، پوشاک ، لوازم جانبی ) از طریق اینترنت خریداری می کنند . بطورکلی خرید اینترنتی می تواند باعث صرفه جویی در زمان و پول شما شود ، چرا که طیف گسترده ای از محصولات هستند که قیمت آنها حتی ارزانتر از آن چیزی است که می توانید در فروشگاه های واقعی پیدا کنید .

راهی برای اشتغال و کسب در آمد
یکی دیگر ازمزایایی که اینترنت از زمان معرفی آن به زندگی ما به ارمغان آورده این است که حوزه های جدیدی از مشاغل و حرف را در پیش روی عموم مردم قرار داده است.

طراحی وب سایت ، تکنسین های کامپیوتر و برنامه نویسی ، از جمله مشاغلی هستند که امروزه در اوج تقاضا ی کارفرمایان قراردارند . در حال حاضر تقریبا" هر شرکتی ، نیاز به یک وب سایت دارد تا بتواند از طریق آن محصولات خود را معرفی کند و برای این کار هم نیاز به متخصصان طراحی وب سایت دارند . علاوه بر این ، مشاوران ، فروشندگان ، عرضه کنندگان و همه ی متخصصان ، نیازمند بهبود کار خود و کمک به مردم از طریق اینترنت هستند . آموزش های مورد نیاز و فرصت های شغلی از طریق وب عالی است . زنان خانه دار ، مادران و افراد ناتوان و افراد مبتلا به آسیب نخاعی که با مشکل اشتغال مواجه اند ، می توانند شانس کارکردن در خانه و کسب درآمد را امتحان کنند .

یک گنجینه آموزشی
بزرگترین مزیت اینترنت را می توان در بخش آموزش یافت . مربیان می توانند به مواد آموزشی مورد نظر خود از اینترنت دست پیدا کرده ، دوره های تحصیلی آنلاین را آماده سازی نموده و اطلاعات صوتی / تصویری را به دانش آموزان خود ارائه دهند .

اینترنت برای مدرسان منبع ارزشمندی است تا بتوانند سطح دانش دانشجویان خود را ارتقاء دهند . اینترنت ، مکانی عالی را برای ارائه کنفرانس ها و همکاری دانش پژوهان سراسر جهان فراهم می کند. دانش آموزان و دانشجویان می توانند اطلاعات مرتبط با رشته های خود را از کتابخانه های الکترونیکی که حاوی انواع زیادی از مجلات و مقالات علمی هستند ، جستجو کنند . منابع موجود در اینترنت تقریبا" تمام جنبه های برنامه های آموزشی را پوشش می دهند و دانش آموزان و دانشجویان ابزار بسیار با ارزشی را برای ارتقاء سطح دانش و گسترش کار خود در اختیار دارند .

ارتباط نزدیک .... تا دور !
یکی از مهم ترین مزایای گسترده ی اینترنت " برقراری ارتباطات" است . اینترنت فاصله ها را از بین برده و برای مردم فرصت بی نظیری را فراهم نموده تا بتوانند با عزیزان ، دوستان یا آشنایان خود صحبت نموده و حتی همدیگر را تماشا نمایند و از این طریق مردم می توانند از ارتباط با هم لذت ببرند . اتاق های گفتگو ، خدمات تبادل پیام ، ایمیل و برنامه های کنفرانس رایج ترین برنامه های برقراری ارتباط از طریق اینترنت هستند . مردم می توانند از مزایای ارتباطات ارزان بهره مند شده و ارتباط با عزیزان خود را در سراسر جهان حفظ کنند .

نقش اینترنت در زندگی افراد دچار ضایعه نخاعی
با توجه به آن چه اشاره گردید نقش اینترنت و اثرات مفید آن بر زندگی عموم مردم بر کسی پوشیده نیست و بر همین اساس هم شاهد گسترش روزافزون حوزه های مختلف و متعدد آن هستیم . از این رو مبتلایان به آسیب های نخاعی با توجه به شرایط جسمی و محدودیت هایی که دارند می توانند همانند سایر افراد جامعه از امتیازات آن بهره مند شوند .

پیش از این شاهد این بودیم که انجام یک کار بانکی ، ادامه تحصیل ، مراجعه به کتابخانه و بهره مندی از منابع علمی و آموزشی ، خرید کردن ، ارتباط با دوستان و آشنایان دور ونزدیک و حتی داشتن یک حرفه و کسب درآمد و از این قبیل موارد برای بسیاری از افراد مبتلا به آسیب نخاعی یک رویا و آرزو بود . اما امروزه با ورود اینترنت به عرصه زندگی می توانیم شاهد رفع موانع موجود در پیش روی آنان باشیم . تاکنون در خصوص نقش مثبت اینترنت در زندگی افراد نخاعی مطالعات علمی زیادی انجام شده است که بیشتر آنان بر تاثیرات مفید آن مهر تائید زده اند .

از این رو آشنایی افراد نخاعی با امتیازات برجسته ی بهره مندی ازاینترنت در ارتقاء سطح آگاهی و سلامتی آنان می تواند گامی بلند در بهبود کیفیت زندگی آنان فراهم آورد .


دکتر میلر سوزان (Miller, Susan ) در سال 2008 مطالعه ای را برروی میزان فراوانی و نوع استفاده از اینترنت و تاثیرآن بر روی وضعیت سلامتی افراد مبتلا به آسیب نخاعی انجام داده است .

نتایج حاصله نشان دادند که اینترنت پتانسیل زیادی برای تاثیر بر روی استقلال و ارتباطات اجتماعی افراد مبتلا به آسیب نخاعی دارد . مشخص شده که اینترنت وضعیت دسترسی افراد نخاعی را بهبود بخشیده و فرصت ها را برای انجام کسب و کار ، تعامل با دیگران ، به دست آوردن اطلاعات ، و انجام فعالیت های تفریحی گسترش می دهد .

نظرسنجی هریس ( Harris ) نیز که در سال 2000 انجام شد ، برخی از اثرات مثبت استفاده از اینترنت رادر افراد دارای ناتوانی مشخص نمود ( تیلور ، 2000) . در مجموع نتایج حاصله نشان دادند که ، اگرچه افراد مبتلا به ناتوانی احتمالا" کمتر ازافراد سالم (43 درصد در مقابل 57 درصد ) آنلاین بودند ، اما زمانی را افراد ناتوان صرف استفاده از اینترنت می کردند ، دو برابر زمان افراد سالم بود. (20 در ساعت در هفته در مقابل 10 ساعت در هفته) . همچنین افراد مبتلا به ناتوانی گزارش داده بودند که اینترنت به طور قابل توجهی باعث بهبود کیفیت زندگی آنان شده بود . (48 درصد در مقابل 27 درصد) .

آنها گزارش کرده بودند که اینترنت به آنها کمک کرده تا ارتباط بهتری را با جهان برقرار کنند و در واقع از طریق اینترنت آنها توانسته اند خود را به افراد دارای منافع و تجربیات زندگی مشابه وصل نمایند .

به طور کلی نتایج تحقیقات نشان داده که به دلیل یکی از پیامد های مهم آسیب نخاعی یعنی محدودیت حرکتی و عدم امکان جابجایی راحت و احتمال انزوای اجتماعی آنان ، استفاده از اینترنت در میان افراد دچار آسیب نخاعی به طور بالقوه از اهمیت بالائی برخودار است (چان ، Pruett ، میلر ، Frain ، و Blalock ، 2006) . طبیعی است که افراد مبتلا به آسیب نخاعی ممکن است در مورد جابجایی های خود با موانعی مواجه شوند که می توانند در برقراری ارتباطات اجتماعی و شرکت آنان در فعالیتهای اجتماعی مشکلاتی را به وجود آورند.

علاوه بر این ، نگرشهای منفی و انگ های اجتماعی نیز می توانند مانع از مشارکت اجتماعی و توسعه روابط آنان در جوامع محلی گردد . تلاش محققین همواره بر این بوده که راه های به حداقل رساندن شرایط زمینه ساز انزوای اجتماعی افراد مبتلا به ناتوانی را شناسایی کنند .

به عنوان نمونه ، امروزه افراد مبتلا به بیماریهای مزمن ، به ویژه کسانی که دچار بیماریهای شاخص هستند (مثل مبتلایان به ایدز ، اعتیاد به الکل و از این قبیل ) ، توانسته اند با مشارکت در گروه های حمایتی اجتماعی ، از مزایای سلامتی روانی و جسمی زیادی بهره مند شوند . (Pennebaker ، و Dickerson ، سال 2000) . بنابراین با توجه به این که اینترنت می تواند موانع فیزیکی افراد ناتوان که باعث جلوگیری از برقراری تعاملات اجتماعی مناسب آنان می گردد را از پیش روی آنان بردارد ، از این رو حمایتهای اجتماعی اینترنتی می توانند ابزاری مفید را برای کاهش انزوای اجتماعی آنان فراهم آورد (چان و همکاران ، 2006) . پست الکترونیکی ، اتاق های چت ، پیام های فوری ، و خدمات آنلاین دوستیابی همگی می توانند راههای ساده تری را برای افراد دارای محدودیت حرکتی و ارتباط آنان با دیگران فراهم نماید .

اشاره ای به اثرات منفی استفاده ازاینترنت :
در نظر گرفتن اثرات منفی استفاده از اینترنت بر روی حمایت اجتماعی و کیفیت زندگی نیز موضوع مهمی است . استفاده از اینترنت می تواند یک فعالیت انفرادی محسوب شود و زمانی را که فرد باید صرف تعامل با عزیزان وخانواده خود کند را کاهش می دهد (ساندرز ، فیلد ، دیگو ، و کاپلان ، 2000) .همچنین صرف زمان بیش از حد در سایتهای اینترنتی نیز می تواند وقت و انرژی مورد نیاز برای انجام سایرکارهای مطلوب و داشتن اوقات فراغت مناسب را از فرد بگیرد . ازاین نظر می توان استفاده از اینترنت را شبیه به تماشای تلویزیون در نظر گرفت . با توجه به نظر Csikszentmihalyi( Kubey وCsikszentmihalyi ، سال 1990) یکسری فعالیت های تفریحی خاص مانند تماشای تلویزیون هستند که در مقایسه با فعالیتهایی که احتیاج به کسب اطلاعات غیرفعالانه دارند ، نیاز به حافظه ی کم ، تفکر و اراده خیلی زیادی ندارند . شاید استفاده ازاینترنت را هم بتوان در زمره این نوع فعالیتها در نظر گرفت . بنابراین همواره باید اینترنت به طور صحیح مورد استفاده قرار گیرد .****
منبع : مقاله " نقش اینترنت در زندگی افراد مبتلا به آسیب نخاعی " ترجمه و تنظیم : مهندس عباس کاشی- (email : ohealth2007@yahoo.com)- انتشار : مرکز ضایعات نخاعی - بهمن 1390- برگرفته از سایت - سایت : http://www.cyberethics.info


 نوشته شده توسط : Admin      در تاريخ : 1397/10/30        ساعت : 16:5     

تعداد نظرات (0)
بازگشتامتیاز شما به این مطلب :  

     
نظر شما در مورد این مطلب :
     
نام :
آدرس سایت :  
ایمیل  :  
پیام * :
  1. کلیه مطالب عنوان شده باید  منطبق با  اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
  2. مطالب پس از تایید مدیر سایت قابل مشاهده برای عموم خواهد بود.
  3. در صورت تمایل به  ثبت آدرس سایت  ، آنرا با فرمت http://www.yourWebSite.com  وارد نمایید.
  4. درصورت تمایل به ثبت  ایمیل ، آنرا با فرمت emailAddress@EmailProvider.com  وارد نمایید

نظرات دوستان

هيچ مقداري پيدا نشد