امروز : دوشنبه 27 اسفند ماه 1397
ساعت:
پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت - تروما

آسیب روانی و هیجانی (تروما) چیست؟

آسیب روانی و هیجانی (تروما) چیست؟"آسیب روانی کودکان، چگونگی کمک به کودکان آسیب دیده، نحوه کمک به کودکان آسیب دیده اختلالات خواب می‌تواند نشانه‌ای از آسیب روانی کودکان باشد"

به گزارش پارسینه، اگر کودک شما ضربه روحی را تجربه کرده باشد، ممکن است با احساسات اضطراب، خاطرات ترس آور یا حس خطر دایمی دست و پنجه نرم کند، یا ممکن است احساس کرختی، تنهایی و ناتوانی برای اعتماد به دیگران را تجربه نماید. وقتی رویداد‌های بد رخ می‌دهند، زمان می‌برد تا درد برطرف گردد و یک بار دیگر حس اطمینان و ایمنی در شما شکل بگیرد. اما شما با راهبرد‌های صحیح می‌توانید به کودک کمک کنید.


ضربه عاطفی و روانی می‌تواند ناشی از حوادث پردغدغه غیر عادی باشد که حس امنیت کودک شما را دستخوش طوفان می‌کند و در دنیای خطرناک به کودک حس درماندگی و بیچارگی می‌دهد. این نکته حایز اهمیت می‌باشد که پس از آسیب روانی با کودک به صورت باز ارتباط داشته باشید. به آن‌ها فرصت دهید تا بدانند که احساس ترس یا اضطراب عادی می‌باشد. همچنین کودکانتان به شما نگاه می‌کنند تا به ان‌ها نشان دهید چگونه با آسیب برخورد کنند، به آن‌ها اجازه دهید که ببینند شما به صورت مثبت با آسیب روبرو می‌شوید.

کودکان چگونه به آسیب هیجانی و روانی واکنش نشان می‌دهند؟

بعضی واکنش‌های متداول به تروما و روش‌های کمک به کودکتان برای رسیدگی به این مشکلات عبارتند از:

واپس روی: بیشتر کودکان نیاز دارند به مراحل قبلی رشدی واپس روی کنند، زمانی که احساس ایمنی بیشتری داشتند. کودکان کم سن‌تر ممکن است جای خودشان را خیس کنند یا شیشه بخواهند؛ کودکان بزرگتر ممکن است از تنهایی واهمه داشته باشند. اگر کودکتان در این روش واکنش نشان می‌دهد، این موضوع مهم است تا فهمیده، صبور و آرام باشید.

در مورد حادثه‌ای که کودکان رقم می‌زنند، فکر کنید. کودکان با سن کمتر از ۸ سال تمایل دارند تا این گونه فکر کنند که اگر چیز اشتباهی رخ می‌دهد، آن حادثه حتما اشتباه آن‌ها است. اطمینان یابید که فرزندتان می‌فهمد که او عامل حادثه نبود.

اختلالات خواب: بعضی کودکان در خوابیدن مشکل دارند؛ بعضی دیگر به کرات از خواب بیدار می‌شوند یا دارای خواب‌های آشفته هستند. یک حیوان پارچه ای، روکش نرم یا چراغ قوه بدهید تا به خواب رود. تلاش کنید تا وقت اضافه را در عصر با فرزندتان بگذرانید و فعالیت‌های آرام یا کتاب خواندن را انجام دهید. صبور باشید. تا کودک شما در طول شب دوباره به خواب برود کمی زمان می‌برد.


منبع: سایت پارسینهwww.parsine.com/fa/news/471379/


 نوشته شده توسط : Admin      در تاريخ : 1397/07/19        ساعت : 11:6     

تعداد نظرات (0)
بازگشتامتیاز شما به این مطلب :  

     
نظر شما در مورد این مطلب :
     
نام :
آدرس سایت :  
ایمیل  :  
پیام * :
  1. کلیه مطالب عنوان شده باید  منطبق با  اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
  2. مطالب پس از تایید مدیر سایت قابل مشاهده برای عموم خواهد بود.
  3. در صورت تمایل به  ثبت آدرس سایت  ، آنرا با فرمت http://www.yourWebSite.com  وارد نمایید.
  4. درصورت تمایل به ثبت  ایمیل ، آنرا با فرمت emailAddress@EmailProvider.com  وارد نمایید

نظرات دوستان

هيچ مقداري پيدا نشد