امروز : چهارشنبه 4 اردیبهشت ماه 1398
ساعت:
پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت - تروما

تاثیر مصرف الکل بر حوادث ترافیکی

تاثیر مصرف الکل بر حوادث ترافیکی"تصادفات رانندگی جزو چند علت اول مرگ و میر در کشور به شمار می‌رود که یکی از علل تصادفات نیز مصرف الکل و اثر مخرب آن هنگام رانندگی است."

رئیس مرکز تحقیقات ارتقا ایمنی و پیشگیری از مصدومیت ها و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در مورد موضوع تاثیر مصرف الکل بر سوانح رانندگی گفت: از مجموع حدود ۵/۵۶ میلیون مرگی که در دنیا رخ می‌دهد، در حدود ۸/۵ میلیون از این آمار به مرگ و میر ناشی از سوانح و حوادث اختصاص دارد.بخش عمده‌ای از این آمار مربوط به حوادت غیر عمد است،لازم به ذکر است حوادث غیر عمد به حوادثی گفته می شود که هیچ قصد قبلی در وقوع آن وجود نداشته است.

وی در ادامه افزود: الکل اثرات مخرب طولانی مدت بر جسم می‌گذارد مانند سرطان کبد و امثال آن، موجب رفتارهای نا ایمن وپرخطر و ضد اجتماعی می شود که هنگام رانندگی، نمود بیشتر و خطرناک‌تری دارد. رفتارهای نا ایمنی مثل سرعت، سبقت، مانور، استفاده نکردن از تجهیزات ، توجه و تمرکز نداشتن، حواس پرتی و امثال این ها از آن جمله هستند.

رفتار ضد اجتماعی این افراد، باعث می شود فرد به قوانین و حقوق دیگران احترام نگذارد و باعث سوانح ترافیکی شود، وی ادامه داد: این افراد از نظر روحی و اجتماعی خلل روانی و روحی به جامعه تحمیل می کنند که هم بر خود فرد و هم اطرافیان تاثیر نامطلوب می‌گذارد.

وی خاطر نشان کرد: تحقیقات نشان می دهد که در کشور ما عامل ٢٠درصد تصادفات مرگبار، مصرف الکل بوده و بیش از ٥٠درصد سوانح ناشی از مصرف الکل، موجب مرگ شده است. متاسفانه این رقم در کشورهای کم درآمد بالای ٣٥درصد است؛ علتش هم این است که در کشورهای کم درآمد، تمهیدات لازم در نظر گرفته نمی شود و عوامل کنترل نمی شوند. این عوامل خودروها و راه ها هستند که ایمنی کمتری دارند. وی تصریح کرد: عامل دیگر، کنترل نکردن و توجه نداشتن به افرادی ست که الکل مصرف می کنند. در بعضی جوامع، منطقه تردد این افراد فرق دارد.

رییس مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت‌ها در پایان با بیان اینکه الکل، حواس پرتی و خواب آلودگی را در راننده بیشتر و درک و هوشیاری را بسیار کم می‌کند، اظهارکرد: از این رو، قوانین بسیار سخت گیرانه ای در دنیا برای راننده مصرف کننده الکل وجود دارد و فرد خاطی، ممکن است برای همه عمر نتواند رانندگی کند و حتی زندان و ... در پی دارد.


منبع: سایت تندرست نیوزhttp://tandorostnews.com/fa/news/12617/


 نوشته شده توسط : Admin      در تاريخ : 1397/04/29        ساعت : 13:0     

تعداد نظرات (0)
بازگشتامتیاز شما به این مطلب :  

     
نظر شما در مورد این مطلب :
     
نام :
آدرس سایت :  
ایمیل  :  
پیام * :
  1. کلیه مطالب عنوان شده باید  منطبق با  اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
  2. مطالب پس از تایید مدیر سایت قابل مشاهده برای عموم خواهد بود.
  3. در صورت تمایل به  ثبت آدرس سایت  ، آنرا با فرمت http://www.yourWebSite.com  وارد نمایید.
  4. درصورت تمایل به ثبت  ایمیل ، آنرا با فرمت emailAddress@EmailProvider.com  وارد نمایید

نظرات دوستان

هيچ مقداري پيدا نشد