امروز : دوشنبه 27 اسفند ماه 1397
ساعت:
پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت - تروما

آسیب پذیرترین عضو در تروما

آسیب پذیرترین عضو در تروما/ عکسبرداری‌ که شکستگی‌ها را نشان نمی‌دهد

Image result for trigger finger surgery recovery

"کامرانی گفت: گاهی ضایعات انگشت به دلیل جهت نامناسب عکسبرداری بوسیله پزشک شناسایی نمی‌شوند."

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ رضا شهریار کامرانی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ارتباط با اشتباهات شایع در تشخیص و درمان جراحی دست و راه‌های جلوگیری از آن اظهار داشت: دست شایعترین عضوی است که در تروماها به ویژه نوع صنعتی دچار آسیب می‌شود و این مسئله بیشترین دلیل مراجعات را به پزشکان ارتوپدی به خصوص زمان‌هایی که ایمنی کار رعایت نمی‌شود به خود اختصاص می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه رعایت نکردن ایمنی کار علاوه بر این که ممکن است ضایعات دست را به همراه داشته باشد، روزهای خروج کارگران از کار را افزایش می‌دهد، گفت: این مسئله هزینه‌های نظام سلامت را بیشتر می‌کند که در صورت عدم توجه به درمان این مسئله، روزهای بیکاری کارگران بیشتر شده و فرد برای درمان نیاز به جراحی پیدا می‌کند.

کامرانی عنوان کرد: بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع اشتباهات رایج در تشخیص و درمان جراحی دست و راه های جلوگیری از آن در کنگره جامعه جراحان مدنظر قرار گرفته است.

عوارض تأخیر در درمان شکستگی انگشت
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه شکستگی‌های انگشت و کف دست همچنین دررفتگی‌های انگشت از شایعترین مشکلات مربوط به دست به ویژه در تروما و تصادفات به شمار می‌رود، افزود: بسیاری از افراد تصور میکنند که خود به خود و به مرور زمان مشکلشان حل می‌شود در صورتی که عدم مراجعه بیماران به پزشک سبب می‌شود یک ضایعه ساده و قابل درمان به یک مسئله غیر قابل درمان و پیچیده تبدیل شود.

کامرانی گفت: کنده شدن تاندون خم کننده عمقی انگشت، در معاینه اول شاید مشکلی نباشد ولی این مسئله در صورت عدم توجه سبب مشکلاتی مانند عدم حرکت بند آخر انگشت می‌شود. همچنین ضایعات مفصل فوقانی انگشت به دلیل پیچیدگی‌هایی که دارد عدم توجه به آن سبب عوارض زیاد برای بیمار است و ممکن بوده ضرورت انجام جراحی را به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه پزشکان عمومی و برخی از همکاران در اورژانس خط عمل اول مراجعات مردم به دلیل ضایعات دست ناشی از تروما هستند، گفت: گاهی ضایعات انگشت از چشم پزشکان دور می‌ماند. یکی از دلیل ها این است که برخی از همکاران رادیولوژی به جای عکس نیمرخ واقعی، عکس مایل می‌گیرند تا استخوان کف دست و انگشتان روی هم همپوشانی نشده و به تشخیص کمک شود اما همین کار میتواند مشکلات انگشتان بخصوص در رفتگی و نیمه دررفتگی های مفاصل را از چشم دور نگاه دارد.


منبع: باشگاه خبرنگاران جوانwww.yjc.ir/fa/news/6525443/


 نوشته شده توسط : Admin      در تاريخ : 1397/02/21        ساعت : 18:41     

تعداد نظرات (0)
بازگشتامتیاز شما به این مطلب :  

     
نظر شما در مورد این مطلب :
     
نام :
آدرس سایت :  
ایمیل  :  
پیام * :
  1. کلیه مطالب عنوان شده باید  منطبق با  اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
  2. مطالب پس از تایید مدیر سایت قابل مشاهده برای عموم خواهد بود.
  3. در صورت تمایل به  ثبت آدرس سایت  ، آنرا با فرمت http://www.yourWebSite.com  وارد نمایید.
  4. درصورت تمایل به ثبت  ایمیل ، آنرا با فرمت emailAddress@EmailProvider.com  وارد نمایید

نظرات دوستان

هيچ مقداري پيدا نشد