امروز : شنبه 29 دی ماه 1397
ساعت:
پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت - تروما

تصادفات عامل بیشترین سال‌هاي از دست رفته‌ی عمر ایرانیان

تصادفات عامل بیشترین سال‌هاي از دست رفته‌ی عمر ایرانیان"رییس ستاد حوادث ترافیکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعتقاد دارد که حوادث ترافیکی و رانندگی عامل بیشترین تعداد سال‌های از دست رفته‌ی عمر ایرانیان محسوب می‌شود!"

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، به نقل از روابط عمومی علوم پزشکی شیراز، نغمه قربانی در جلسه‌ی ستاد حوادث ترافیکی گفت: افزايش حوادث و آسيب‌هاي گوناگونی که هر روز زندگی انسان را تهدید کرده و سالانه باعث مرگ حدود 6 میلیون انسان می‌شود.

او با بیان اینکه تصادف‌ سالانه جان بیش از 2 میلیون نفر را در جهان می‌گیرد و 20 تا 50 میلیون نفر را مصدوم و معلول می‌کند، گفت: صدمات ناشی از حوادث ترافیکی به عنوان نهمین علت مرگ و میر در سراسر جهان مطرح است و پیش بینی شده که این رتبه تا سال 2030 میلادی به هفتمین علت مرگ کاهش یابد .

قربانی حوادث ترافیکی را عامل اصلی مرگ و میر در میان جوانان بین 15 تا 29 ساله عنوان و اضافه کرد: نزدیک به سه درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) دولت‌ها صرف هزینه این مشکل می‌شود .

او سوانح و حوادث ترافیکی را به دلیل درگیر کردن قشر مولد جامعه و هزینه‌هایی که به خانواده‌های فوت شدگان و مصدومان این حوادث تحمیل می‌کند، از عوامل فقر خانوارها و افراد اعلام و اضافه کرد: علاوه بر این‌ها هزینه‌های اقتصادی برای حوادث ترافیکی در سطح ملی نیز بار سنگینی بر روی سیستم بهداشت، بیمه و بودجه کشور وارد می‌کند .

رییس ستاد حوادث ترافیکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه برآورد شده سالیانه در کشورهای با درآمد کم و متوسط، بیش از پنج درصد و در سطح جهان برابر با سه درصد درآمد ناخالص صرف حوادث و سوانح ترافیکی می شود، گفت: در ایران براساس مطالعه‌ی ملي بار بيماري‌ها و آسيب‌ها، بیشترین تعداد سال‌هاي از دست رفته عمر به دليل مرگ زودرس ناشی از سوانح و حوادث ترافیکی است .

او افزود: میزان تصادفات جاده‌ای در ایران بیست برابر میانگین جهانی است و سالانه تصادفات جاده ای نزدیک به 16 هزار نفر را در ایران کشته و 330 هزار نفر را نیز زخمی می کند .

این کارشناس با بیان اینکه هر 32 دقیقه یک نفر در جاده‌های ایران جان خود را از دست می‌دهد، افزود: هزینه‌های اقتصادی برای حوادث ترافیکی در سطح ملی نیز بار سنگینی به سیستم بهداشت، بیمه و قانون وارد می‌کند؛ هزینه مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی در ایران سالانه شش میلیارد دلار برآورد شده که بیش از پنج درصد تولید ناخالص ملی را شامل می‌شود.

رییس ستاد حوادث ترافیکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: به دلیل تبعات اجتماعي، رواني و اقتصادي منفي حوادث ترافیکی و اختلال در سلامت عمومي، "کمیته پیشگیری از سوانح و حوادث ترافیکی استان فارس" به صورت مستمر و با حضور نمایندگان ارگان‌های مرتبط برگزار می‌شود.

براساس این گزارش، در جلسه‌ی کمیته پیشگیری از سوانح و حوادث ترافیکی استان، نمایندگان پلیس راهور، راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، پزشکی قانونی استان فارس و دانشگاه علوم پزشکی شیراز حضور داشتند.

در این جلسه در خصوص ساماندهی وضعیت ماموریت‌های دانشگاه، تجزیه و تحلیل آمار سال‌های 96 و 97، هزینه‌های بخش درمان، ادامه‌ی روند ساماندهی وضعیت سامانه‌ی اورژانس و .... مورد بحث و بررسی قرار گرفت.منبع: خبرگزاری ایسناhttp://fars.isna.ir/default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=51726/


 نوشته شده توسط : Admin      در تاريخ : 1397/02/14        ساعت : 0:28     

تعداد نظرات (0)
بازگشتامتیاز شما به این مطلب :  

     
نظر شما در مورد این مطلب :
     
نام :
آدرس سایت :  
ایمیل  :  
پیام * :
  1. کلیه مطالب عنوان شده باید  منطبق با  اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
  2. مطالب پس از تایید مدیر سایت قابل مشاهده برای عموم خواهد بود.
  3. در صورت تمایل به  ثبت آدرس سایت  ، آنرا با فرمت http://www.yourWebSite.com  وارد نمایید.
  4. درصورت تمایل به ثبت  ایمیل ، آنرا با فرمت emailAddress@EmailProvider.com  وارد نمایید

نظرات دوستان

هيچ مقداري پيدا نشد