امروز : شنبه 29 دی ماه 1397
ساعت:
پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت - تروما

برای کاهش تصادفات مرگبار و آسیب رانندگان جوان چه باید کرد؟

برای کاهش تصادفات مرگبار و آسیب رانندگان جوان چه باید کرد؟


سوال:
برای کاهش تصادفات مرگبار و آسیب رانندگان جوان چه باید کرد؟


جواب:
یکی از عوامل مهمی که منجر به تصادفات مرگبار رانندگان جوان می شود، بي تجربگي است. رانندگي مانند هر مهارت دگير با تمرين بهبود مي‌يابد. بنابر این تعجبی ندارد که رانندگان جوانان و تازه کار بيشتر دچار تصادفات ترافيكي شوند.

چه باید کرد؟

شکی نیست که ميزان تصادفات در بين جوانان از طريق آموزش كاهش می یابد. در برخی کشورهای پیشرفته، مدارس موظف شدند تا در کلاس دهم، رانندگي را بصورت تئوری و عملی و در قالب یک واحد درسی آموزش دهند. تحقیقات نشان داد که مهارت این دانش آموزان بمراتب بیشتر و تخلفات آنها کمتر بود.

از آنجا كه بي تجربگي، عاملي مهم در تصادفات مرگبار رانندگان جوان است، گذراندن موفقيت آميز دوره آموزش رانندگي مي تواند اين خلاء را به نحو احسن، پر كند. اين دوره ها می توتند در سه سطح مقدماتي، متوسط و پيشرفته برگزار شود كه هر سطح محدوديتهاي خاص خود را دارد. بعبارت دیگر محدودیت های گواهينامه رانندگي به مرور و با افزايش سن و تجربه رانندگان جوان و تازه کار کاهش می یابد. مثلا در برخی کشورهای غربی، راننده جوان تا یکسال بعد از اخذ گواهینامه حق ندارد سرنشینی زير 20 سال به همراه داشته باشد، مگر آنكه فردي 25 ساله يا بالاتر در خودرو حضور داشته باشد. همچنين نمی تواند بين ساعت 11 شب تا 5 صبح رانندگي کند. تحقیقات نشان می دهد که اعمال محدودیت برای رانندگان جوان، باعث کاهش تصادفات می شود.

رفتار و نحوه پرورش والدين نیز عامل مهمی در بهبود رانندگي جوانان است. هرچه والدين فرهنگ بالاتري داشته باشند، فرزندانشان رفتار ايمن‌تری دارند. عکس این مطلب هم کاملا صادق است. بدین معنا که رفتار نابهنجار والدين مي‌تواند تأثير منفي روي عملکرد فرزندان از جمله رانندگي آنها داشته باشد.

با اين حال تأكيد بيشتر روي يادگيري تدريجي مهارتهاي رانندگي است تا انشاالله شاهد کاهش هرچه بیشتر تصادفات و تلفات در بين جوانان، این آینده سازان کشورمان باشیم.منبع: پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت (تروما)


 نوشته شده توسط : Admin      در تاريخ : 1396/10/08        ساعت : 18:59     

تعداد نظرات (0)
بازگشتامتیاز شما به این مطلب :  

     
نظر شما در مورد این مطلب :
     
نام :
آدرس سایت :  
ایمیل  :  
پیام * :
  1. کلیه مطالب عنوان شده باید  منطبق با  اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
  2. مطالب پس از تایید مدیر سایت قابل مشاهده برای عموم خواهد بود.
  3. در صورت تمایل به  ثبت آدرس سایت  ، آنرا با فرمت http://www.yourWebSite.com  وارد نمایید.
  4. درصورت تمایل به ثبت  ایمیل ، آنرا با فرمت emailAddress@EmailProvider.com  وارد نمایید

نظرات دوستان

هيچ مقداري پيدا نشد