امروز : چهارشنبه 28 آذر ماه 1397
ساعت:
پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت - تروما

نکات مهمی که باید یک فرد آسیب نخاعی در زمینه ویلچر بداند چیست ؟

نکات مهمی که باید یک فرد آسیب نخاعی در زمینه ویلچر بداند چیست؟

سوال:
نکات مهمی که باید یک فرد آسیب نخاعی در زمینه ویلچر بداند چیست ؟


جواب:
سلام
1- صندلی چرخداربه عنوان بخشی پیوسته از جسم شماست که جز در حالت دراز کشیده همیشه همراه شما است و علاوه بر فراهم کردن یک صندلی راحت باید وظیفه پاهای شما یعنی حرکت و جابجایی را با کمک دستان شما فراهم نماید. 

2-صندلی چرخدار شما باید با ویژگی های جسمی و روانی شما تطابق کامل داشته باشد، یعنی:

الف- ضروری است ابعاد صندلی چرخدار با توجه به ابعاد بدن ، نوع صندلی چرخدار و نیز سطح ضایعه نخاعی شما انتخاب و سفارش داده شود و این صندلی چرخدار دقیقا با بدن شما تطابق داشته باشد .

ب-در صورتی که صندلی چرخدار اندازه شما باشد، نشستن و راندن صندلی چرخدار برای شما راحت خواهد بود و فشار نقطه ای به هیچ یک از بخش های بدن شما وارد نمی شود.مهم ترین اندازه صندلی چرخدارشامل عرض نشستنگاه ، طول نشستنگاه و ارتفاع تکیه گاه پشتی صندلی چرخدار است . عرض نشستنگاه صندلی چرخدار در حالت معمول از عرض نشیمنگاه فرد باید حدود دو و نیم سانتی متر بیشتر باشد. طول نشستنگاه یا کفی صندلی چرخدار باید تا حدود پنج سانتی متر تا پشت زانو فاصله داشته باشد و ارتفاع تکیه گاه پشتی بستگی به سطح ضایعه دارد ولی هر چه ارتفاع آن کمتر باشد بهتر است.
وارد نشدن فشار نقطه ای به ویژه به بخش هایی از بدن شما که حس ندارد چون ناحیه باسن و حفره پشتی زانو از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا می تواند موجب بروز زخم فشاری بشود.
اندازه های نادرست صندلی چرخ دار به بروز عوارض استفاده طولانی مدت چون بد شکلی در اندام تحتانی، اندام فوقانی وستون فقرات و درد در نواحی کتف، آرنج و مچ دست منجر می شود.گفته می شود صندلی چرخدارباید نسبت به بدن کاربر آن ( مانند دستکش راحت برای دست) اندازه باشد.

پ-شکل ظاهری و رنگ صندلی چرخ دار را بر اساس سلیقه و روحیات خود انتخاب کنید.صندلی های چرخداری در این خصوص مناسب ترند که در هنگامی که کاربر بر روی آن نشسته است کاربر بیشتر دیده شود تا صندلی چرخ دار.


3-افراد ضایعه نخاعی به دلیل استفاده مداوم از صندلی چرخدار با توجه به سطح ضایعه می توانند از صندلی های چرخدار بر اساس معیارهای زیر استفاده کنند:

الف-صندلی چرخدار دستی فعال : که برای کلیه سطوح ضایعه نخاعی به ویژه سطح ضایعه کمری و سطوح ضایعه پشتی پایین مناسب است.مدل هایی از این نوع صندلی چرخدار که ارتفاع تکیه گاه پشتی آن قابل افزایش است برای سطوح بالای ضایعه پشتی و سطوح پایین ضایعه گردنی نیز وجود دارد. بنا بر نوع فعالیت انواع صندلی های چرخدار دستی ورزشی و تفریحی،برانکاردی و ویژه استحمام و ... وجود دارد.

ب-صندلی های چرخ دار ایستا: این صندلی های چرخ دار در انواع مختلف ، شما را بر روی صندلی چرخدار به وضعیت ایستاده و یا زوایای کمتر می رسانند و در مدل های الکتریکی کامل ، امکان تحرک در وضعیت ایستاده را فراهم می کنند.

ج-صندلی های چرخدار الکتریکی و اسکوتر ها:این نوع از صندلی های چرخ دار برای طی مسافت های طولانی (در صورت نیاز) برای کلیه سطوح ضایعه نخاعی و برای طی مسیر های کوتاه برای سطوح بالای ضایعه نخاعی یا افرادی که در اندام فوقانی خود مشکل دارند مناسب است.

تنوع زیادی از صندلی های چرخدار الکتریکی وجود دارد که انتخاب نوع آن به توانایی ها و ناتوانی ها و مسیر حرکت و سایر عوامل بستگی دارد و انتخاب آن نیازمند بررسی دقیق و همه جانبه است.انواعی از این سیستم ها امکان تبدیل آسان صندلی چرخدار دستی را به صورت موقت و آسان به صندلی چرخ دار الکتریکی و یا نیمه الکتریکی فراهم می کنند.

4-پیش از انتخاب و خرید صندلی چرخ دار مشاوره با پزشکان متخصص و کارشناسان توانبخشی و سایر افراد ضایعه نخاعی که تجارب ارزشمندی دارند به شما در انتخاب بهتر صندلی چرخ دار کمک خواهد کرد.


منبع: سایتhttp://www.hscc.ir/


 نوشته شده توسط : Admin      در تاريخ : 1396/05/21        ساعت : 11:33     

تعداد نظرات (0)
بازگشتامتیاز شما به این مطلب :  

     
نظر شما در مورد این مطلب :
     
نام :
آدرس سایت :  
ایمیل  :  
پیام * :
  1. کلیه مطالب عنوان شده باید  منطبق با  اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
  2. مطالب پس از تایید مدیر سایت قابل مشاهده برای عموم خواهد بود.
  3. در صورت تمایل به  ثبت آدرس سایت  ، آنرا با فرمت http://www.yourWebSite.com  وارد نمایید.
  4. درصورت تمایل به ثبت  ایمیل ، آنرا با فرمت emailAddress@EmailProvider.com  وارد نمایید

نظرات دوستان

هيچ مقداري پيدا نشد