امروز : چهارشنبه 28 آذر ماه 1397
ساعت:
پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت - تروما

کودکان در تصادفات چه آسيب‌هايي مي‌بينند؟

کودکان در تصادفات چه آسيب‌هايي مي‌بينند؟
نويسنده : دکتر چنگيز دلاوري*

واژه تصادف (تروما) صرفا به تصادفات وسايل نقليه محدود نمي‌شود بلکه همه موارد زير نيز براي بزرگسالان و کودکان، جزو تصادفات محسوب مي‌شوند‌: اصابت يا سقوط جسم‌هاي سنگين و غيرنافذ مثل افتادن تلويزيون روي کودک، برخورد وآسيب به بدن توسط اجسام برنده مانند چاقو و شيشه، اصابت اجسام نافذ مانند گلوله، حمله حيوانات، مسابقات ورزشي و رزمي، سقوط از ارتفاع، کودک آزاري و له شدگي مثل ازدحام در استاديوم، بازار يا آسانسور و غيره.

کودکان به علت کم بودن بافت چربي زير جلدي، عضلات و استخوان‌هاي ضعيف تر نسبت به بالغين، همچنين قوه تشخيص و تصميم‌گيري ناکافي و نيز عدم هماهنگي مناسب جهت ستيز و گريز به شدت در معرض خطر تصادفات هستند؛ به گونه اي که علت اصلي مرگ در کودکان بالاي 1 سال تصادفات ‌است. تصادف وسايل نقليه موتوري علت اصلي مرگ کودکان در سنين 1 تا 19 سال است و در درجات بعدي سقوط، غرق‌شدگي، خودکشي، اسلحه و ساير اتفاقات مي‌باشد. پسر‌هاي 14 تا 18 سال بيشتر در معرض ورزش‌هاي رزمي‌، درگيري‌ها، سلاح‌هاي گرم و سرد و موتورسيکلت هستند. در شيرخواران و نوپايان علت شايع صدمه ديدن، سقوط مي‌باشد.

آسيب‌هاي مغز و نخاع‌:
شايع‌ترين ارگان آسيب ديده در تصادفات اطفال، سيستم اعصاب مرکزي شامل مغز و نخاع است و عامل اصلي مرگ و مير کودکان در تصادفات صدمه به همين سيستم مي‌باشد. متاسفانه سي‌تي‌اسکن مغز در اطفال ميزان آسيب را کمتر از حد واقعي خود تخمين مي‌زند. همچنين عکس‌هاي ساده از مهره‌هاي گردني نسبت به سي‌تي‌اسکن گردن ارجح مي‌باشد.

آسيب‌هاي قفسه سينه:
به علت عدم رسوب کلسيم کافي در غضروف‌ها و دنده‌ها در اطفال، دنده‌ها کمي‌انعطاف پذير بوده و به راحتي نمي‌شکنند و معمولا طي تصادفات ريه‌ها دچار کوفتگي شده اما شکستگي دنده در کودکان شايع نيست. در آسيب‌هاي جدي و شديد قفسه سينه و ريه در اطفال احتمال عدم اکسيژن رساني به مغز وجود دارد.

آسيب‌هاي شکم و لگن:
به علت سايز بزرگ کبد و طحال در اطفال و عدم پوشش مناسب توسط دنده‌ها، اغلب در معرض آسيب‌هاي جدي حين تروما‌هاي شکم هستند. کبد و طحال مي‌توانند درجات مختلفي از آسيب را داشته باشند، اين درجات مي‌تواند از يک پارگي کوچک و خونريزي خفيف يا خونمردگي خفيف تا پارگي‌هاي بزرگ و خونريزي‌هاي مرگبار و حتي جدا شدن کبد يا طحال از محل خود تفاوت داشته باشد. آسيب‌هاي روده باريک شامل پارگي و خونمرگي در مواقعي که اتومبيل با سرعت بسيار بالا با مانعي برخورد مي‌کند اتفاق مي‌افتد همچنين در اين مواقع که شتاب به حالت سکون تبديل مي‌شود احتمال آسيب‌هاي شديد ستون فقرات کمري و روده‌ها محتمل است. متاسفانه سونوگرافي‌هاي تصادفات در اطفال جهت بررسي آسيب‌هاي داخل شکمي ‌خيلي کمک کننده نمي‌باشد.

در بالا آسيب‌هاي جدي که موجب مرگ و مير مي‌شوند را مورد بررسي قرار داديم که شامل آسيب‌هاي جدي مغز و نخاع، قفسه سينه و شکم بود ؛ اما آسيب‌هاي ديگري نيز به کودکان تحميل مي‌گردد که از درجه اهميت کمتري برخوردارند از قبيل خراشيدگي و ساييدگي، بريدگي و کوفتگي، شکستگي و در رفتگي، گزش، سوختگي و غيره.

با توجه به کم بودن حجم خون کودک، حساسيت بافت‌ها در برابر آسيب، همچنين افت سريع دماي بدن، درد، ترس و اضطراب در کودک و عدم همکاري در معاينه و شرح حال، استرس و فشار والدين کودک، عدم تجربه وامکانات کافي در بسياري از مراکز نسبت به تصادفات ؛ بحث تصادف در کودکان را تبديل به يکي از مباحث پيچيده در اورژانس‌ها کرده و گاهي نياز به متخصصين مختلف (جراح عمومي‌، جراح اطفال، جراح اعصاب، متخصصين طب اورژانس، اطفال، بيهوشي و ارتوپدي) جهت احيا و درمان کودک مي‌باشد.

*متخصص جراحي عمومي- بورد تخصصي جراحي عمومي
عضو جامعه جراحان ايران


منبع: سایت روزنامه مردم سالاری
http://mardomsalari.com/Template1/News.aspx?NID=256918


 نوشته شده توسط : Admin      در تاريخ : 1395/07/16        ساعت : 16:33     

تعداد نظرات (0)
بازگشتامتیاز شما به این مطلب :  

     
نظر شما در مورد این مطلب :
     
نام :
آدرس سایت :  
ایمیل  :  
پیام * :
  1. کلیه مطالب عنوان شده باید  منطبق با  اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
  2. مطالب پس از تایید مدیر سایت قابل مشاهده برای عموم خواهد بود.
  3. در صورت تمایل به  ثبت آدرس سایت  ، آنرا با فرمت http://www.yourWebSite.com  وارد نمایید.
  4. درصورت تمایل به ثبت  ایمیل ، آنرا با فرمت emailAddress@EmailProvider.com  وارد نمایید

نظرات دوستان

هيچ مقداري پيدا نشد