امروز : دوشنبه 27 اسفند ماه 1397
ساعت:
پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت - تروما

تأثیرات منفی امواج موبایل

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، دکتر محسن صابری در گفت‌وگو با خبرنگار سینا، درباره ترومای ــ آسیب‌های ــ موبایل اظهار داشت: ترومای موبایل شامل دو بخش مستقیم و غیرمستقیم است، منظور از ترومای مستقیم موبایل تأثیر زیانبار امواج الکترومغناطیس روی سلامتی انسان‌ها است.

وی تصریح کرد: در سایر کشورها مطالعاتی در زمینه ترومای امواج موبایل انجام شده است و در این تحقیقات دریافتند که بعضی سرطان‌ها در ناحیه صورت به‌دلیل نزدیکی موبایل به این ناحیه رخ می‌دهد و کسانی که ساعات بیشتری از موبایل استفاده می‌کنند بیشتر در معرض خطر هستند.

این متخصص پزشکی اجتماعی گفت: امواج موبایل و wifi موجود در محیط باعث ایجاد اختلال در خواب می‌شوند بهتر است در هنگام خواب موبایل در بالای سر قرار نگیرد.

صابری افزود: این امواج بیشتر سلامتی کودکان و خانم‌های باردار را به خطر می‌اندازند همچنین در آینده ممکن است تأثیرات سوء روی جنین بگذارد.

وی توصیه کرد: بهتر است در دوران بارداری از وسایلی که امواج الکترومغناطیسی دارند مانند موبایل کمتر استفاده شود.

رئیس مرکز مطالعات و توسعه آموزشی (EDC) دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله(عج) افزود: این امواج الکترومغناطیس روی ارگان‌های عصبی جنین بیشترین تأثیر زیانبار را دارند، چون سلول‌هایی هستند که در دوران جنینی بیشترین رشد را دارند.

ضرورت همکاری جنین‌شناسان با مهندسان الکترومغناطیس و فیزیک‌پزشکی

صابری با اشاره به اینکه هنوز به‌تفکیک سلول‌ها و ارگان‌های جنینی تأثیرپذیر از امواج موبایل بررسی نشده‌اند، تصریح کرد: برای رسیدن به نتایج مطلوب لازم است که همکاران جنین‌‌شناس با مهندسینی که در زمینه بررسی امواج الکترومغناطیس و فیزیک‌پزشکی تحقیق می‌کنند همکاری داشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به ترومای غیرمستقیم موبایل گفت: تصادفات در این بخش از تروما قرار می‌گیرند، کسی که در حین رانندگی با موبایل صحبت می‌کند یا مشغول به پیامک دادن است بخشی از تمرکز خود را در حین رانندگی از دست می‌دهد و احتمال وقوع تصادف بسیار بالا می‌رود که ضایعات حاصل از آن می‌تواند جانی باشد.

این متخصص پزشکی اجتماعی افزود: ما برای پیشگیری از تروما در ابتدا باید از آموزش شروع کنیم، بهترین فرهنگ‌سازی از طریق رسانه‌های دیداری و شنیداری انجام می‌شود، نیروی انتظامی و پلیس راهور در این زمینه اقدامات مؤثری کرده‌اند.

تأثیرگذاری جریمه‌های راهنمایی و رانندگی

صابری با اشاره به قوانین بازدارنده ادامه داد: جریمه‌هایی که راهنمایی و رانندگی وضع و اعمال می‌کند در این فرهنگ‌سازی بسیار تأثیرگذار بوده است.

وی خاطرنشان کرد: بیشتر کسانی که به تروما دچار می‌شوند در سنین جوانی و بهره‌وری قرار دارند، به همین دلیل علاوه بر آسیبی که به فرد و خانواده وارد می‌شود بر جامعه هزینه بالایی تحمیل می‌شود.

صابری درباره همکاری بین‌بخشی ارگان‌ها در زمینه پیشگیری از تروما گفت: در زمینه پیشگیری از تروما پلیس راهور مستقیم در میدان حضور دارد، همچنین در وزارت راه کمیسیونی با موضوع ایمنی راه‌ها وجود دارد که ارگان‌هایی مانند سازمان امداد و نجات هلال‌احمر، بسیج جامعه پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله(عج) به‌عنوان رتبه علمی آموزشی تروما در بسیج در آن عضو هستند.

منبع: خبرگزاری تسنیمhttp://www.tasnimnews.com/Home/Single/763751


 نوشته شده توسط : Admin      در تاريخ : 1394/03/24        ساعت : 23:13     

تعداد نظرات (0)
بازگشتامتیاز شما به این مطلب :  

     
نظر شما در مورد این مطلب :
     
نام :
آدرس سایت :  
ایمیل  :  
پیام * :
  1. کلیه مطالب عنوان شده باید  منطبق با  اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
  2. مطالب پس از تایید مدیر سایت قابل مشاهده برای عموم خواهد بود.
  3. در صورت تمایل به  ثبت آدرس سایت  ، آنرا با فرمت http://www.yourWebSite.com  وارد نمایید.
  4. درصورت تمایل به ثبت  ایمیل ، آنرا با فرمت emailAddress@EmailProvider.com  وارد نمایید

نظرات دوستان

هيچ مقداري پيدا نشد