امروز : چهارشنبه 28 آذر ماه 1397
ساعت:
پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت - تروما

انواع مصدومیت های ورزشی و چگونگی پیشگیری از آنها

انواع مصدومیت های ورزشی و چگونگی پیشگیری از آنها

شفقنا ورزشی- مصدومیت در هنگام تمرین کردن، اتفاقی است که امکان دارد، برای همه پیش بیاید، میزان بالای تجربه یا آمادگی هم نمی تواند تضمینی برای جلوگیری از مصدومیت باشد. حتی راه رفتن و یا دو با سرعت خیلی پایین هم می تواند مصدومیت ایجاد کند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا ورزشی، اما می شود با انجام نکات پیشگیرانه و احتیاطی، خطر مصدومیت را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش داد.

مصدومیت های رایج در ورزش

افراد زمانی که تمرین می کنند، ممکن اس به انحا مختلفی دچار مصدومیت شوند موارد زیر نمونه های اصلی این نوع مصدومیت ها هستند.

کشش یا انقباض عضلات

پیچ خوردن مچ پا

مصدومیت از ناحیه کتف

مصدومیت زانو

ضرب دیدگی و ورم ساق پا

پارگی تاندون

پیچ خوردن یا در رفتن مچ دست

پیش گیری از مصدومیت

با توجه به نکاتی ساده می توان از مصدوم شدن در حین تمرین جلوگیری کرد. اما قبل از گفتن این نکات لازم است این نکته مقدماتی گفته شود که زنان بالای 55 سال و مردان بالای 45 سال برای شروع یک برنامه تمرینی، حتما باید از قبل با پزشک متخصص مشورت کنند تا مطمئن شوند ورزشی که می خواهند انجام دهند، برای آنها مضر نیست.

نکاتی که باید در هنگام تمرین رعایت کرد تا مصدوم نشد:

- قبل از بازی حتما گرم کنید و بعد از بازی هم صبر کنید تا بدن به طور کامل شرایط عادی خود برسد .گرم کردن باعث می شود بدن برای ورزش آماده شود. گرم کردن به تدریج تپش قلب شما را افزایش می دهد و عضلات و مفاصل شما را برای تمرین آماده می کند.

- چند روش برای اینکه خوب گرم کنید: به مدت کوتاهی دوچرخه سواری کنید، طناب بزنید، در یک جا به مدت پنج تا ده دقیقه پرش کنید.

- خنک کردن بدن بعد از بازی هم مهم است و باعث می شود ضربان قلب شما به حالت طبیعی برگردد. پنج تا ده دقیقه قدم زدن بعد از تمرین، یکی از بهترین راهها برای خنک کردن بدن است.

- قبل و بعد از تمرین حرکات کششی انجام دهید این کار نه تنها باعث می شود انعطاف بدنی شما افزایش یابد بلکه خطر آسیب دیدگی و درد عضلات را کاهش می دهد.

- بر خودتان آسان بگیرید. وقتی برنامه تمرینی را آغاز می کنید سبک و ساده تمرینات را شروع کنید. به تدریج که برنامه ورزشی شما پیش رفت، می توانید به تدریج سنگین تر کار کنید و زمان تمرین را هم افزایش دهید. به خودتان بیش از حد فشار نیاورید. هر چه جلوتر بروید آمادگی شما بیشتر می شود و می توانید کارهای سنگینتری را انجام دهید.

- تمرینات متنوعی انجام دهید. تنها از یک مجموعه عضلات کار نکشید. وقتی فقط تمرین های یک بخش از عضلات را مکررا انجام دهید، بر آن عضله فشار زیادی وارد می شود و می تواند میزان خطر آسیب دیدگی این عضلات را افزایش دهد. سعی کند برنامه خود را به صورت دوره ای بچینید به گونه ای که هر بخش از عضلات یک بار در هفته تمرین داده شوند.

- به تغذیه بدن توجه ویژه ای داشته باشید. هنگام تمرین کردن و بعد از تمرین زیاد آب بخورید. همچنین سعی کنید هر چند ساعت یک بار غذای مختصر و سالمی بخورید تا منبع غذایی بدنتان همیشه تامین باشد. بعد از تمرین هم سعی کنید غذاهای مقوی و به خصوص پروتئینی بخورید تا انرژی از دست رفته را بازیابی کنید.

- با یک مربی ورزشی مشورت کنید. قبل از اینکه تمرینات بدنسازی یا حتی تمرینات معمولی انجام دهید، بهتر است با یک مربی مشاوره داشته باشد. این مربی می تواند به شما برای ایجاد یک برنامه سالم و واقعگرایانه یاری رساند.

سعی کنید با توجه به تمرینی که می خواهید انجام دهید، از پوشش مناسب استفاده کنید. اگر می خواهید بدوید حتما از یک جفت کفش مناسب برای دویدن استفاده کنید و اگر می خواهید دو چرخه سواری کنید کلاه ایمنی سر کنید و ....

در هفته یک یا دو روز را به استراحت اختصاص دهید. این استراحت باعث می شود بدن شما دوباره نیروی خود را بازیابد و از خطر مواجه شدن با آسیب دیدگی می کاهد.نحوه درمان و کاهش اثرات ناشی از مصدومیت

آسیب دیدگی جز جدایی ناپذیر ورزش است و ممکن است در هر شرایطی پیش بیاید. اگر با مصدومیت مواجه شدید نکات زیر می تواند در بهبود وضعیت شما موثر باشد:

- به قسمت آسیب دیده بدن استراحت دهید.

- از یخ برای کاهش تورم و خون ریزی محل آسیب دیدگی استفاده کنید.

- از بانداژ برای حفاظت از محل آسیب دیدگی استفاده کنید.

- عضله مصدوم را در حالت عمودی قرار داده و به سمت بالا بگیرید.بیشتر مصدومیت های حین تمرین معمولا حداکثر تا چهار هفته بهبود می یابند. اگر مصدومیت تا یک هفته بهتر نشد یا حتی در وضعیت بدتری قرار گرفت، به پزشک مراجعه کنید و اگر می خواهید بهبود یابید نصیحت های پزشک را به دقت عملی کنید.

تا زمان بهبودی کامل از تمریناتی که می توانند بر عضله مصدوم فشار وارد کنند، دوری کنید تا مصدومیت دوباره عود نکند.

البته به فعالیت های ورزشی خود تا جایی که بر آسیب دیدگیتان افزوده نشود، ادامه دهید و سعی کنید بدن خود را آماده و فعال نگه دارید. تا زمان بهبودی کامل آسیب دیدگی می توانید از برنامه تمرینی جدیدی استفاده کنید. مثلا اگر کتف شما آسیب دیده برنامه تمرینی برای دویدن بگذارید.

بعد از بهبودی کامل هم به آرامی تمرین با نقطه مصدوم را آغاز کنید و به مانند قبل از مصدومیت از آن قسمت استفاده نکند. باید به عضله فرصت دهید تا قدرت سابق خود را بازیاید و با تمرینات تدریجی با این عضله می توانید به این فرآیند کمک کنید. معمولا حدود سه هفته طول می کشد تا عضله مصدوم به سطح پیش از مصدومیت خود برسد. اگر به این عضله بیش از حد فشار وارد شود احتمال مصدومیت دوباره، همواره وجود دارد پس مواظب باشید.

گردآوری از سرویس ترجمه شفقنا ورزشی

www.sport.shafaqna.com


 نوشته شده توسط : Admin      در تاريخ : 1393/10/14        ساعت : 23:2     

تعداد نظرات (0)
بازگشتامتیاز شما به این مطلب :  

     
نظر شما در مورد این مطلب :
     
نام :
آدرس سایت :  
ایمیل  :  
پیام * :
  1. کلیه مطالب عنوان شده باید  منطبق با  اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
  2. مطالب پس از تایید مدیر سایت قابل مشاهده برای عموم خواهد بود.
  3. در صورت تمایل به  ثبت آدرس سایت  ، آنرا با فرمت http://www.yourWebSite.com  وارد نمایید.
  4. درصورت تمایل به ثبت  ایمیل ، آنرا با فرمت emailAddress@EmailProvider.com  وارد نمایید

نظرات دوستان

هيچ مقداري پيدا نشد