امروز : دوشنبه 27 اسفند ماه 1397
ساعت:
پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت - تروما

تحقق شعار هر خانواده ایرانی یک امدادگر ضرورت مقابله با حوادث غیرمترقبه

تحقق شعار هر خانواده ایرانی یک امدادگر ضرورت مقابله با حوادث غیرمترقبه/ خسارات زلزله بم قابل پیشگیری بود
رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر، حوادث طبیعی را تهدید اصلی مناطق شهری و روستایی کشور دانست و بر لزوم اتخاذ روش‌های علمی برای خدمات‌رسانی بهتر به آسیب‌دیدگان از جمله خودامدادی برای پیشگیری از خسارت‌های جانی و مالی تاکید کرد.
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، در ساعت ۵:۲۶ دقیقه‌ بامداد 5 دی ماه سال 82 یعنی 11 سال پیش زلزله‌ای به بزرگی ۵.۶ ریشتر، بم و اطراف آن را لرزاند که سبب بروز یک فاجعه‌ای تاریخی و کشته و مجروح شدن تعداد بی‌شماری از هموطنان ما شد.

هر چند که این زلزله به عنوان یکی از مهیب ترین زلزله‌های تاریخ ایران و یکی از زلزله‌های خانمان سوز در قرن حاضر در جهان بوده و به همراه خود خاطرات تلخ و ناگوار فراوانی داشته که آثار روحی و روانی آن کماکان در بین جامعه ایران و بخصوص مردم بم مانده است، اما این زلزله درس‌های فراوانی را با خود به همراه داشته و تجارب ارزشمندی به همگان داده است.

از ساعات اولیه، بازماندگان و دستگاه‌های اجرایی امدادی و خدماتی مستقر در محل حادثه، به طور خودکار و با امکانات بسیار بسیار اندک جهت امداد رسانی وارد عمل شده بودند، اما بعلت عدم آمادگی و امکانات کافی و حجم زیاد تقاضاها، اقدامات انجام گرفته هر چند که بسیار موثر بود ولی پاسخگوی کمک رسانی در زلزله‌ مهیبی همچون زلزله بم نبوده است.

پیرحسین کولیوند در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه فراگیری آموزش‌های «خود امدادی و دیگر امدادی» یکی از مهمترین پیام‌های زلزله مهیب و مخرب بم بود، گفت: چه بسا اگر مردم آسیب دیده در اثر وقوع این زمین لرزه به توصیه‌های ایمن سازی اماکن مسکونی و دامی خود و فراگیری آموزش‌های امداد و کمک‌های اولیه توجه بیشتری می‌کردند، شاهد صدمات جانی و مالی ناشی از این حادثه به مردم و البته اقتصاد کشور نبودیم.

وی اظهار داشت: در راستای ضرورت آموزش و افزایش آگاهی و آمادگی و پیشگیری در برابر زلزله طرح «هر خانواده ایرانی یک امدادگر» را آماده نموده و درصدد آموزش به حداقل یک نفر در هر خانواده به عنوان امدادگر برای کاهش صدمات وارده در حین حوادث هستیم.

رئیس سازمان امداد و نجات ادامه داد: دیگر اقدام در دستور کار سازمان امداد و نجات هلال احمر افزایش اطلاعات و آگاهی مردم از نظر عمومی و تخصصی در خصوص امداد و نجات است.

وی بر لزوم «تحقق شعار هر خانواده ایرانی یک امدادگر» تاکید کرد و افزود: فراگیری آموزش‌های نحوه صحیح امدادرسانی در زمان طلایی و لحظات اولیه وقوع حوادث طبیعی و ترویج فرهنگ خود امدادی در مناطق پر خطر و مستعد وقوع زلزله ضروری است.

کولیوند یادآور شد: اقدامات خوبی پس از زلزله بم در سطح کشور صورت گرفته است و تجربه زلزله سال 91 استان آذربایجان شرقی به مسئولین نشان داد که به لحاظ گستردگی جغرافیایی دامنه امواج زلزله، امکان حضور همزمان و به موقع نیروهای امدادی در تمام مناطق در لحظات اولیه امکانپذیر نبود که به همین دلیل ترویج فرهنگ خود امدادی در میان اقشار و طبقات مختلف مردم می‌تواند تلفات حوادث این چنینی را به حداقل برساند.

باید پذیرفت که زلزله پدیده ای طبیعی و غیر قابل پیش بینی است که هر آن احتمال وقوع آن وجود دارد، اما آنچه در این میان و برای مقابله و کاهش تلفات ناشی از این بلای طبیعی مهم و تاثیرگذار است، میزان آمادگی افراد و نهادهای مسئول است تا با حداکثر امکانات و آمادگی قبلی به مقابله با زمین لرزه ها رفت.

منبع: خبرگزاری فارس
لینک خبر:http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931005000265


 نوشته شده توسط : Admin      در تاريخ : 1393/10/12        ساعت : 18:23     

تعداد نظرات (0)
بازگشت



امتیاز شما به این مطلب :  

     
نظر شما در مورد این مطلب :
     
نام :
آدرس سایت :  
ایمیل  :  
پیام * :
  1. کلیه مطالب عنوان شده باید  منطبق با  اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
  2. مطالب پس از تایید مدیر سایت قابل مشاهده برای عموم خواهد بود.
  3. در صورت تمایل به  ثبت آدرس سایت  ، آنرا با فرمت http://www.yourWebSite.com  وارد نمایید.
  4. درصورت تمایل به ثبت  ایمیل ، آنرا با فرمت emailAddress@EmailProvider.com  وارد نمایید

نظرات دوستان

هيچ مقداري پيدا نشد