امروز : چهارشنبه 28 آذر ماه 1397
ساعت:
پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت - تروما

غرق شدگی

در ماههای گرم سال، استقبال از آب تنی و شنا به ویژه در دریاها، دریاچه ها و رودها افزایش می یابد. متاسفانه همه ساله عده قابل توجهی از هموطنان به دلیل غرق شدگی جان خود را از دست می دهند. آمار نشان می دهد که بروز غرق شدگی در طول ماههای گرم سال حدود 90 درصد بیش از بقیه سال است. مساله مهم حفظ امنیت تمام شناگران بویژه کودکان است. غرق شدگي بيشتر از همه در گروه سني کودکان کمتر از 5 سال و بالغين جوان (15 تا 30 سال)  و بویژه در جنس مذکر رخ می دهد.

پس بیایید در ایام مسافرت به کنار دریا و یا هنگام آب تنی چه در آبهای آزاد و غیر محصور و چه در استخر با درنظر داشتن نکات ایمنی، خاطرات خوش خود و فرزندانمان را تداوم بخشیم:

مهمترین نکته، یادگیری اصولی شنا است، هم خودتان و هم فرزندانتان.

به کودکان یاد بدهید که فقط در مناطق حفاظت شده و ایمن، شنا کنند.

به کودکان بگویید که شنا در آبهای آزاد کاملا با  شنا در استخر فرق دارد.

زمانی که کودکان در آب و یا حتی نزدیکی آب قرار دارند، بطور مداوم آنها را تماشا کنید.

هنگامی که در حال تماشای کودکان هستید، بدانید تماس های تلفنی، خواندن پیامک، صحبت با دیگران و یا مطالعه کتاب و روزنامه، ولو برای چند لحظه، حواس شما را پرت خواهد کرد.

حتی اگر کودکان شما به خوبی شناکردن را بلد هستند، از زیر نظر داشتن آنها غافل نباشید.

همیشه به وضعیت هوا، باد، امواج و توصیه نهادهای مسوول توجه کامل داشته باشید.

برای تماس با اورژانس در مواقع اضطراری، همیشه یک تلفن همراه در نزدیکی خود داشته باشید.

اگر کودکی گم شد، ابتدا داخل آب را جستجو کنید.

در برخی کشورها، پوشیدن جلیقه نجات برای همه افراد - چه کودک و چه بزرگسال- در این موارد الزامی شده است: هنگام شنا و آب تنی در آبهای آزاد ( به ویژه کسانی که شنا را بطور کامل بلد نیستند)، هنگام قایق سواری، و نیز هنگام شرکت در ورزش های آبی.

در صورت استفاده از جلیقه نجات، روش صحیح استفاده از آن را فرا بگیرید و به کودکان نیز نحوه درست پوشیدن جلیقه نجات را یاد بدهید.

مطمئن شوید سایز جلیقه نجات، مناسب کودک شما باشد.

جلیقه نجات باید طوری پوشیده و بسته شود که سر کودک را بالای آب نگه دارد.

در مورد قایقرانی و قایق سواری هم باید بدانید که: تقریبا سه چهارم از موارد مرگ و میر، بدنبال قایق سواری تفریحی رخ می دهد؛ نیمی از موارد مرگ و میر، در آبهای آرام رخ می دهد؛ 84 درصد از موارد مرگ و میر، در کسانی اتفاق می افتد که یا جلیقه نجات ندارند و یا آنرا درست نپوشده اند.

پس در رعایت نکات ایمنی، سهل انگاری نکنید.

اینک به طور خلاصه به اقداماتی می پردازیم که در صورت برخورد با یک فرد غرق شده باید انجام داد:

مهمترین نکته این است که اگر خود شما اصول شنا و نجات فرد غرق شده را نمی دانید، و یا آب دریا چنان متلاطم و مواج است که مطمئن نیستید بتوانید او را نجات دهید، نباید به هیچ وجه برای نجات او به آب بزنید، چرا که ممکن است مشکل، دو برابر شود! در این شرایط، فقط از نجات غریق و یا اورژانس کمک بخواهید.

پس از خارج کردن غریق از آب، دقت کنید که اگر شواهدی از آسیب به گردن وجود دارد یا فرد به دنبال شیرجه در آب کم عمق دچار غرق شدگی گشته است، گردنش را حرکت ندهید و در اولین فرصت، بیحرکت کنید. برای اینکار می توانید تخته ای را با احتیاط زیر سروگردن بیمار گذاشته و سپس با یک حوله لوله شده یا اشیاء دیگر در اطراف، گردن را ثابت نمایید.

خیلی از افراد ممکن است پس از خارج کردن غریق ازآب، بر اساس آنچه در فیلمها و کارتونها دیده اند، با فشار بر شکم و قفسه سینه بیمار، سعی کنند تا آب را خارج کنند. این کار، کاملا اشتباه است.  چرا که بیشتر اوقات، تنها با تماس اولین قطره آب با حنجره بیمار، تارهای صوتی و حنجره او اتوماتیک وار بسته می شوند تا مانع ورود آب به ریه ها گردند. اگر مقداری آب هم وارد ریه ها بشود، مشکل حادی ایجاد نمی کند و به مرور جذب خواهد شد. بنابر این خارج کردن آب لازم نیست.

در برخورد با اینگونه افراد بدحال، همیشه قبل از هرچیز، علاوه بر درخواست کمک، به راه هوایی او توجه کنید؛ اگر چیزی در دهان او مانع نفس کشیدن است، آنرا رفع کنید (مثلا دندان مصنوعی، آدامس یا لقمه ای که از قبل در دهان داشته، جلبک دریایی، هر جسم خارجی دیگر و یا قفل شدن فکها).

در دومین گام به تنفس او توجه کنید؛ اگر نفس نمی کشد، تنفس دهان به دهان یا دهان به بینی را آغاز کنید: هر 5 ثانیه یکبار در بزرگسالان و هر 3 ثانیه یکبار در نوزادان و کودکان کوچک. در شروع تنفس، اهمال نکنید. چرا که تنها چند دقیقه نرسیدن اکسیژن به مغز کافیست تا آسیب جدی مغزی ایجاد شود.

و بالاخره ببینید بیمار، نبض یا ضربان قلب دارد یا نه؛ اگر ندارد همراه با تنفس مصنوعی، با کف دست خود بطور محکم، پایین جناغ او را فشار دهید، طوریکه 4-3 سانتیمتر پایین برود. اینکار باید حداقل 100 بار در دقیقه انجام شود.

عملیات احیا را تا زمان تنفس مجدد مصدوم یا رسیدن کمک های پزشکی ادامه دهید.

اگر بیمار در حین دریافت تنفس یا ماساژ استفراغ کرد، باید او را به یکطرف خواباند تا محتویات معده وارد ریه و راههای هوایی او نشوند.

لباسهای خیس او را خارج کرده و بدنش را بپوشانید تا گرم شود.

 


 نوشته شده توسط : Admin      در تاريخ : 1393/02/24        ساعت : 22:48     

تعداد نظرات (0)
بازگشتامتیاز شما به این مطلب :  

     
نظر شما در مورد این مطلب :
     
نام :
آدرس سایت :  
ایمیل  :  
پیام * :
  1. کلیه مطالب عنوان شده باید  منطبق با  اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
  2. مطالب پس از تایید مدیر سایت قابل مشاهده برای عموم خواهد بود.
  3. در صورت تمایل به  ثبت آدرس سایت  ، آنرا با فرمت http://www.yourWebSite.com  وارد نمایید.
  4. درصورت تمایل به ثبت  ایمیل ، آنرا با فرمت emailAddress@EmailProvider.com  وارد نمایید

نظرات دوستان

هيچ مقداري پيدا نشد