امروز : چهارشنبه 28 آذر ماه 1397
ساعت:
پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت - تروما

دريا بي‌رحم است

 

 

بیشتر حوادث دریا برای جوانانی رخ می‌دهد که بدون توجه به اخطار نجات غریق و فقط برای این‌که خودی نشان دهند، به آب می‌زنند و دچار سانحه می‌شوند.

 

- حتما در مکان‌هایی شنا کنیم که تحت پوشش نجات غریق است.

 

- باید توجه کرد که کودکان هنگام کندن گودال در سواحل شنی، گودال‌ها را در جایی که با مد دریا زیر آب می‌رود، حفر نکنند، چون احتمال دارد هنگام شنا کردن در این نقاط یکباره زیر پای افراد به خاطر همین گودال‌ها خالی شود و حادثه رخ دهد.

 

- هرگز در نقاطی که جت‌اسکی‌ها رفت‌وآمد دارند، نباید شنا کنیم؛ این نقاط بسیار حادثه‌ساز هستند.

 

- هرگز از ناخدای قایق نخواهیم روی آب ویراژ دهد.

 

- هنگام قایق‌سواری حتما جلیقه نجات به تن داشته باشیم و از روی قایق داخل آب نپریم

 

- به یاد داشته باشیم، بسیاری از چاله‌ها در پیشروی دریا، زیر آب مانده‌اند.

 

- عمیق‌ترین نقطه دریای خزر 1025 متر عمق دارد و در نزدیکی سواحل ایران است. این مسأله در پدید آمدن موج‌های خطرناک تأثیر زیادی دارد، بنابراین هنگام رفتن داخل آب، باید همه شرایط را در نظر گرفت.

 

- حداقل لوازم کمک‌های اولیه را که از ضروریات سفر به دریاست، همراه داشته باشیم.

 

- ناحیه‌ای كه موج در آن شكسته می‌شود برای شنا كردن مناسب نیست و معمولا دریا در خارج ناحیه شكست امواج (به طرف دریا) آرام تر است؛ بنابراین شناگری كه بتواند خود را روی سطح آب نگاه دارد، ‌از جریان شكافنده در امان خواهد بود؛ البته به طور كلی فاصله گرفتن زیاد از ساحل برای بیشتر شناگران قابل توصیه نیست.

 

بیشتر جریان‌های ساحلی به دلیل وجود امواج و شكست آنها ایجاد می‌شوند. این جریان‌ها آنقدر قوی هستند كه حتی ممكن است شناگران ماهر را غرق كنند. امواج معمولا به صورت مورب به ساحل نزدیك می‌شوند. این امواج در عمق معینی ناپایدار شده و می‌شكنند. به دلیل شكست امواج، جریان‌های موازی و عمود بر ساحل شکل می‌گیرند.

 

جریان‌های موازی ساحل معمولا در فواصل معینی با یكدیگر برخورد كرده و با سرعت قابل توجهی به سمت دریا برمی‌گردند. در جریان‌های برگشتی كه با ساز و كارهای دیگری نیز ممكن است ایجاد شوند، ‌جریان‌های شكافنده یا جریان‌های تند برگشتی نامیده می‌شود. این جریان‌ها در محدوده آب‌های كم عمق ساحلی به وجود می‌آیند و هر ساله در آب‌های ساحلی ایران در دریای خزر سبب مرگ صدها تن از شناگران می‌شوند.

 

چگونه جریان شكافنده را بشناسیم؟

 

سرعت جریان شكافنده به مشخصات امواج، زاویه برخورد امواج با ساحل و شیب عمودی ساحل بستگی دارد؛ بنابراین شناگران باید با شرایط خطرناكی كه می‌تواند به وسیله امواج ایجاد شود و خصوصا جریان‌های شكافنده آشنا شوند. این جریان را می‌توان با رفتن به روی یك تل ماسه كه حدود 2 متر بالاتر از سطح آب است یا رفتن بر روی یك آلاچیق یا سقف خودرو با چشم مشاهده كرد. جریان شكافنده معمولا بسیار قوی بوده و حتی می‌توانند جان شناگران بسیار ماهر را به خطر اندازند.

 

 

 

شش «اگر» مهم:

 

- اگر هنوز شنا را كامل فرا نگرفته‌اید، در آب عمیق تر از قد خودتان شنا نكنید.

 

- اگر به توان بدنی خود برای شناكردن در حالت دریای امواج و شناور نگه داشتن خود بر روی موج اطمینان ندارید، وارد دریا نشوید و قدرت خود را در اینجا آزمایش نكنید.

 

- اگر در حین شنا موج بعدی به سوی شما نزدیك شود تنها چند ثانیه نفس بگیرید و حدود یك متر زیر آب بروید تا از ضربه موج در امان بمانید.

 

- اگر همراه جریان شكافنده خود را به حالت شناور نگاه داشتید و به خارج از محدوده شكست موج در سمت دریا وارد شدید، ابتدا نفس بگیرید و سپس تقاضای كمك كنید، آنگاه موازی با ساحل شنا كنید تا به ناحیه‌ای آرام تر وارد شوید.

 

- در ساحل دریای خزر (به ویژه از آستارا تا نكا) ‌در بستر دریا ممكن است یك یا چند برآمدگی ماسه‌ای وجود داشته باشد. اگر روی برآمدگی ماسه‌ای پایتان را بگذارید تصور می‌كنید كه عمق آب كم است ولی با كمی جابه جایی ناگهان عمق آب افزایش می‌یابد؛ بنابراین باید مواظب تغییر ناگهانی عمق آب باشید تا دچار مشكل نشوید.

 

- اگر تشخیص دادید كه كمكی به شما نخواهد رسید و باید با توان خود به طرف ساحل برگردید، همراه با موجی كه می‌آید خود را به ساحل برسانید. البته هنگامی كه امواج بزرگ می‌آیند خود را زیر آب ببرید. توجه داشته باشید كه ممكن است دوباره با جریان شكافنده به سوی دریا بروید و با موج بعدی به ساحل برگردید.

 

فراوری: الهام مرادی، بخش گردشگری تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=180169

 


 نوشته شده توسط : Admin      در تاريخ : 1393/02/24        ساعت : 22:46     

تعداد نظرات (0)
بازگشتامتیاز شما به این مطلب :  

     
نظر شما در مورد این مطلب :
     
نام :
آدرس سایت :  
ایمیل  :  
پیام * :
  1. کلیه مطالب عنوان شده باید  منطبق با  اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
  2. مطالب پس از تایید مدیر سایت قابل مشاهده برای عموم خواهد بود.
  3. در صورت تمایل به  ثبت آدرس سایت  ، آنرا با فرمت http://www.yourWebSite.com  وارد نمایید.
  4. درصورت تمایل به ثبت  ایمیل ، آنرا با فرمت emailAddress@EmailProvider.com  وارد نمایید

نظرات دوستان

هيچ مقداري پيدا نشد