امروز : دوشنبه 27 اسفند ماه 1397
ساعت:
پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت - تروما

مسموميت

تعداد قابل توجهی از مراجعین به مراکز اورژانس، بیمارانی هستند که یه دلیل مصرف اشتباه دارو یا مواد سمی، دچار مسمومیت شده اند. متاسفانه عمده این نوع مسمومیتها در اطفال رخ میدهد و تاسف بارتر آنکه در بسیاری از موارد، احتمال مرگ یا عوارض دایمی نیز وجود دارد.

توجه شود که بیشتر مواد منجر به مسمومیت – بجز آفت کشها، حشره کشها، مرگ موش، قرص برنج و ...- ذاتا سم محسوب نمیشوند، بلکه خوردن، استنشاق و یا لمس آنها، بدن را دچار مشکل میکند. مثلا مصرف اشتباه داروها، خوردن ضدیخ، استشمام وایتکس، تماس اسید با پوست و ....

اینک نكاتي ساده براي ييشگيري از مسموميت و نحوه برخورد با آن:

دقت كنيد كه كودكان در مورد محيط اطراف خود بسيار كنجكاو هستند و از رفتار بزرگترها تقليد مي كنند. بنابراين محيط خانه و پيرامون آن را به دقت بررسي كرده و موادی را که میتوانند باعث مسمومیت شوند، دور از دسترس قرار دهيد.

برای اینکار برچسب روي بسته بندی یا ظرف مواد مصرفی را بخوانيد و به دنبال عباراتي مانند Caution, Warning, Poison, DangerوKeep Out of Reach of Children   بگرديد. توجه كنيد كه تمام داروها و حتی مواد آرايشي بهداشتي نيز مي توانند سمي باشند.

مواد شناسايي شده را در مكاني امن، با فاصله از مواد خوراکی و دور از دسترس كودكان قرار دهيد. در صورت امكان از طبقات بالايي كابينت ها استفاده كنيد.

مواد شوينده و داروها را در ظروف و بسته هاي اصليشان نگهداري كرده و از كندن برچسب آنها خودداري كنيد.

از شوینده ها بخصوص سفیدکننده ها در فضای کاملا بسته و بدون تهویه مناسب مانند حمام استفاده نکنید. هیچ گاه چند ماده شوینده را با هم ترکیب نکنید. اینکار باعث متصاعد شدن گازهای سمی می شود.

مواد سمي را در مكاني دور از مواد غذايي قرار دهيد. مراقب مواد سمي كه رنگهای جذاب و یا شبيه نوشیدنی دارند، مثل ضدیخ، بتادین، الکل، بنزین، نفت و ... باشيد. ممكن است كودكان خوردن آنها را بدون اشكال تلقي كنند.

از قرار دادن داروها در جيب لباس، كيف، كشوها یا روی میز خودداري كنيد و آنها را در كابينت هاي بالايي یا محفظه های بالایی یخچال قرار دهيد، طوریکه نه در دسترس بچه ها باشد و نه سبب جلب آنها شود. توجه کنید که شباهت انواع قرص و کپسول با شکلات و تنقلات، برای بچه ها بسیار وسوسه انگیزست.

در خصوص مصرف دارو، برچسب و نكات نوشته شده در دستورالعمل مصرف دارو را بخوانيد. براي تنظيم مقدار شربت یا قطره، حتما از قاشق يا قطره چكان استفاده كنيد و هرگز دارو را از لب شیشه مصرف نکنید. ساعات مصرف دارو را به ياد داشته باشيد.

داروهایی را که استفاده نمی کنید یا قدیمی هستند و تاریخ مصرف آنها گذشته است، دور بیندازید. برای اینکار داروها را در کاغذی بپیچید یا در یک نایلون جداگانه گذاشته و در ظرف زباله قرار دهید. هرگز داروها را در سینک یا دستشویی تخلیه نکنید، زیرا احتمال مسمومیت و نیز آلودگی فاضلاب و به تبع آن، آلودگی محیط زیست وجود دارد.

در صورت بروز هرنوع مسمومیت، سریعا به پزشک مراجعه کنید و از هر اقدام خودسرانه مانند ایجاد استفراغ عمدی یا خوراندن مواد دیگر، جدا خودداری کنید. این گونه اقدامات گاهی مشکل را دوچندان می کند!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

مطالب مفید از سایر سایتها

وقتي ماده سمي از راه دهان وارد بدن مي شود با توجه به قدرت و نوع سم مصرف شده ، بعد از مدتي شروع به ايجاد علائم و نشانه هايي در شخص مي كند كه اين علائم با توجه به نوع سم ،  نسبت سم مصرفي به جثه شخص و طول مدتي كه سم خورده شده متغير است. در محيط ما مواد بسياري وجود دارند كه مي توانند موجب مسموميت از راه گوارشي گردند ، اين مواد به پنج دسته قابل تقسيم مي باشند و عبارتند از :

 

الف) مسموميت غذائي         ب) مواد شيميايي سوزاننده        ج) داروها        د) مواد نفتي     ه ) گياهان سمي

در هنگام مسموميت با هر كدام از مواد ، علائم خاص آن ظاهر مي شود كه ما مي توانيم تا حدودي نوع سم رااز روي علائم تشخيص دهيم. لازم به ذكر است كه بيشترين موارد مسموميت گوارشي بوسيله داروهاي موجود در خانه و نيز مواد نفتي ايجاد مي شود ، به همين علت بايد در مورد نگهداري مواد مذكور دقت عمل بيشتري بعمل آورد.

 

 كمكهاي اوليه :

 

اصول كلي اين اقدامات بر اساس بازكردن راههاي هوايي و برقرارنمودن تنفس ، گردش خون و رقيق كردن سم بدون تلف كردن وقت و رساندن مريض به مركز پزشكي مجهز مي باشد. البته چگونگي انجام اين موارد در حالتهاي مختلف فرق مي كند . بعنوان مثال كمكهاي اوليه براي شخصي كه هوشيار است و با ما همكاري لازم را دارد با فرد غير هوشيار فرق مي كند و ما نمي توانيم همان اقدامي را كه براي فرد هوشيار انجام مي دهيم براي فرد غير هوشيار نيز انجام دهيم . براي اختصار مطلب در اينجا  فقط  طريقه برخورد با مسموم هوشيار را ذكر مي كنيم :

 

1- از باز بودن مجاري تنفسي ، برقراري تنفس و ضربان قلب اطمينان حاصل كنيد .

 

2- بوسيله واداركردن مسموم به خوردن مقداري آب يا شير سم را رقيق كنيد .

 

3- مريض را وادار به استفراغ كنيد . البته توجه داشته باشيد كه اين كار را در مواقع مسموميت با نفت و مواد اسيدي و قليايي انجام ندهيد .

 

4- وضعيت بيمار بايد بگونه اي باشد كه از برگشت مواد استفراغ شده به داخل ريه ها جلوگيري كند .

منبع: سایت امدادگر

 http://www.emdadgar.com/samgovafa.htm

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  • مسموميتهاي تنفسي

گازهاي سمي اساساً منواكسيد كربن و گازهاي جنگي و بخارهاي ناشي از مايعات فرار (چون نفت، بنزين، مايعات سبك، سريشهاي پلاستيكي، سقز و رنگها) مي باشند كه سالانه تلفات جاني زيادي دراثر مسموميت را فراهم سازند بعنوان مثال :

1-  منواكسيد كربن و دي اكسيد كربن ناشي از سوختن ذغال (در كرسي و بخاري) و يا اگزوز ماشينها .

2-  گازهاي آمونياك و دي اكسيد گوگرد و كلر مورد مصرف در يخ سازيها و تصفيه آب .

3- گازهاي بيهوش كننده مثل اتر، كلرفرم، اكسيد نيترو و غيره .

 

كه هركدام از اين مواد با توجه به نوع و مقدار مصرف موجب ايجاد علائم خاصي مي شوند . سوزش چشم و گلو از مشخصات بارز از اين سمها است .

 كمكهاي اوليه :

كمكهاي اوليه كه براي اين مسموميتها انجام مي گيرد عبارتند از :

1-     دور كردن مسموم از منبع سم

2-     برقراي و كنترل تنفس

3-     شل كردن لباسهاي شخص مسموم

4-     انتقال به مركز درماني

توجه : بدليل خطر مسموميت امدادگر، در صحنه آلوده به گازهاي سمي حفاظت شخصي در جلوگيري ازمسموميت تنفسي حائز اهميت است.

منبع: سایت امدادگر

  http://www.emdadgar.com/samtanafosfa.htm

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

  • مسموميتهاي تماسي

 

سمهاي جذب شونده از طريق پوست معمولاً موجب تحريك يا آسيب محل جذب مي شوند . هرچند دربعضي موارد ممكن است سم با آسيب كم يا بدون آسيب جذب پوست شود اما چنين مواردي نادراست .

 

براي تعيين نوع سم مي توان از خود مسموم كمك گرفت و يا وسايل موجود در اطراف مسموم را جهت يافتن نوع سم بررسي كرد .

 

 در برخورد با چنين مسمومي، فرد رااز منشاء سم دور كرده و محل با استفاده ازآب شستشو داده شود سپس لباس هاي الوده فرد مصدوم را درآورده و پس از شستشوي دوباره مسموم به مركز درماني منتقل گردد .

منبع: سایت امدادگر

 http://www.emdadgar.com/samtamasfa.htm

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  • مسموميتهاي تزريقي ( گزش و گاز گرفتگي )

 

شايع ترين و بيشترين نوع مسموميت تزريقي، گزيدگي توسط حشرات و خزندگان مي باشد . كه موجب مسموميتهاي خفيف و شديد در افراد مي شوند . بخصوص در كشور ما كه با وضع جغرافيايي خاص خود و اختلاف جوي داراي جانوران سمي فراوان و گوناگوني است كه شناسائي آنها براي پيشگيري و درمان ضروري است . انواع حيوانات مثل عنكبوتها - مارها – كرمها و حشرات مختلف مي توانند موجب ترشح سم شوند كه در بسياري موارد چندان خطرناك نيستند . با وجود اين در بعضي موارد ممكن است موجب عوارض خاصي شوند .

 

به دنبال گزش حيواناتي مثل زنبور ، عنكبوت، عقرب ، مار يا برخي از موجودات دريايي بسيار خطرناك و كشنده مي باشد. علت مرگ ممكن است اثرات مستقيم ماده سمي بر روي بدن يا بروز حساسيتي شديد (آنافيلاكسي) باشد.

 

در برخي نيز علت مسموميت مي تواند ورود دارو يا سموم مختلف به بدن توسط اجسام از جمله سر سوزن باشد . ( مثل تزريق داروي اشتباه مقادير بيش از حد و غير مجاز دارو ، تزريق زياد دارو هاي مخدر و غيره ) مسموميت تزريقي به علت ورود سم به داخل بافت هاي بدن يا خون ، از خطرناك ترين انواع مسموميت است و در بعضي مواد به سرعت باعث مرگ فرد مي باشد .

 

 يك امدادگر در برخورد با فردي كه مورد گزش حشره يا خزنده اي قرار گرفته است ابتدا بايد برآوردي از وضعيت و علائم ايجاد شده در شخص مسموم نموده و ميزان شدت و حدت آنرا حدس بزند تا بتواند اقداماتي را كه براي مسموم لازم است انجام دهد .

 

راهنماي كلي جهت اجتناب از بندپايان سمي

 

1-       با عادات و صفات بندپايان سمي آشنا شويد .

2-       مزاحم حشرات يا آشيانه آنها نشويد .

3-       هنگام اطراق در صحرا , لباسهاي مناسب و بسته بپوشيد .

4-       لباس هاي رنگي و روشن , حشرات را جلب مي كنند .

5-       از مصرف خوش بو كننده ها نظير ادكلون , اَفترشيو و اسپري مو اجتناب نماييد .

6-       وقتي در صحرا هستيد , از مواد دور كننده حشرات استفاده كنيد .

7- تا شناسايي كاملي از حشره پيدا نكرديد , هرگز آنرا لمس نكنيد .

منبع: سایت امدادگر

 http://www.emdadgar.com/samtazighfa.htm

 


 نوشته شده توسط : Admin      در تاريخ : 1393/02/24        ساعت : 22:30     

تعداد نظرات (0)
بازگشتامتیاز شما به این مطلب :  

     
نظر شما در مورد این مطلب :
     
نام :
آدرس سایت :  
ایمیل  :  
پیام * :
  1. کلیه مطالب عنوان شده باید  منطبق با  اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
  2. مطالب پس از تایید مدیر سایت قابل مشاهده برای عموم خواهد بود.
  3. در صورت تمایل به  ثبت آدرس سایت  ، آنرا با فرمت http://www.yourWebSite.com  وارد نمایید.
  4. درصورت تمایل به ثبت  ایمیل ، آنرا با فرمت emailAddress@EmailProvider.com  وارد نمایید

نظرات دوستان

هيچ مقداري پيدا نشد