امروز : دوشنبه 27 اسفند ماه 1397
ساعت:
پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت - تروما

بازتواني بعد از ضربه مغزي

بازتواني بعد از ضربه مغزي

متاسفانه همه روزه جمعی از هموطنان ما بعلت سوانح مختلف، دچار صدمات و جراحات گوناگون میشوند. از این رهگذر، برخی ناتوانی ها و کم توانی ها یا معلولیتها نیز رخ میدهد که تا مدتهای مدید و حتی پایان عمر، گریبانگبر فرد آسیب دیده و اطرافیان او میشود.

از جمله این موارد، میتوان به اختلالات مختلفی اشاره کرد که متعاقب ضربه مغزی ایجاد میشوند؛ مانند اختلال در حافظه، درک، گفتار، حرکت، راه رفتن و ... .

در مواجهه با اینگونه مسایل چه باید کرد؟

سلولهاي مغز برخلاف اكثر سلولهاي بدن، پس از تخريب نمي توانند مجدداً توليد شوند. اما اين به آن معنا نيست كه ديگر بهبودي رخ نخواهد داد. مغز يك عضو انعطاف پذير است كه قادر به بازيابي خود و احياي عملكرد از دست رفته اش مي باشد.

در طول بازيابي، ساير مناطق مغز به مرور وظايف قسمتهاي آسيب ديده را بعهده مي گيرند و با استفاده از سلولهاي مغزي مناطق سالم، راههاي عصبي جديد تشكيل مي دهند.

هدف از برنامه هاي بازتواني همین است: كمك به مغز براي تشكيل و شناخت راههاي جايگزين، طوريكه اثرات سوء و طولاني ضربه مغزي به حداقل برسد. اين برنامه ها همچنين به اطرافيان بيمار راهنمائيهايي لازم براي گذر راحت تر و درست تر از اين مسير را ارائه مي دهند.

اصولاً بايد توصيه هاي بازتواني قبل از ترخيص بيمار از بيمارستان و توسط متخصص مربوطه به همراهان بيمار صورت گيرد.

بعد از ترخيص نيز، استفاده از نظرات مراكز مشاوره و متخصصين بازتواني لازمست.

اما در اين ميان نمي توان از نقش بي بديل خانواده بيمار، چشم پوشي كرد. همه اهداف درماني، به شرطي محقق مي شوند كه خانواده مصدوم، كاملاً نسبت به سير طولاني بازتواني، توجيه شده باشد. توجه شود كه فرآيند بازيابي مغز، يك پروسه طولاني و  كند است. یعنی بهترين زمان براي ارزيابي واقعي پيشرفت بيمار دچار ضربه شديد مغزي، 6 ماه تا يكسال بعد از وقوع حادثه است.

خانواده بيمار بايد با صبوري و متانت، براي بيمار شرايطي فراهم كند كه در كمال آرامش، به حداكثر بازيابي مغزي دست يابد.

از جمله اين موارد، كمك به انجام حركات ارادي و نرمشهاي منظم اوست. تمرين نشستن و برخاستن، راه رفتن و . . . كه توسط فيزيوتراپيست ارائه ميشود، از اين دسته اند.

همچنين ارتباط منظم كلامي و چشمي با بيمار در محيطي آكنده از صميميت و آرامش، تنشهاي دروني بيمار را به حداقل رسانيده و كمك شاياني به روند درمان مي نمايد، چرا كه ثابت شده است آرامش رواني و سازش با شرايط جديد، با سرعت بهبود فيزيكي بيمار، ارتباط مستقيم دارد.

سخن آخر، اشاره به نقش سازمانهاي بيمه گر و حمايتي است كه ميتوانند در طول درمان و بازتواني بيمار، دغدغه او و خانواده اش را به امر درمان خلاصه كنند. باشد كه اينگونه مصدومان كه عمدتاً از قشر جوان هستند، به بهترين شكل ممكن و در اسرع وقت به عرصه تلاش و سازندگي كشور بازگردند.

�و��� ������ی، آشنایی داشته باشند.
 • لازم است صلاحیت رانندگان سرویس مدارس، توسط نهادهای مربوطه تایید شود و نظارت دوره ای و مرتب بر عملکرد آنان به ویژه در زمینه نکات ایمنی صورت گیرد.

   

  � ��������ه گیری موبایل یا خواندن پیامک یا هرکار دیگری است، با حادثه روبرو شود، تنها کسری از ثانیه کافیست تا صحنه ای وحشتناک و غیر قابل جبران رقم بخورد.

   

  مطالعات نشان می دهند رانندگانی که از تلفن همراه حین رانندگی استفاده می کنند، چهار برابر بیشتر از سایر رانندگان در معرض تصادف هستند. احتمال رخ دادن حادثه با شماره گیری تلفن همراه، شش برابر و با نوشتن پیامک، 23 برابر می شود. 

  پس بیاییم و برای جان همنوعان خود ارزش قائل باشیم.


 •  نوشته شده توسط : Admin      در تاريخ : 1391/09/20        ساعت : 16:0     

  تعداد نظرات (0)
  بازگشت  امتیاز شما به این مطلب :  

       
  نظر شما در مورد این مطلب :
       
  نام :
  آدرس سایت :  
  ایمیل  :  
  پیام * :
  1. کلیه مطالب عنوان شده باید  منطبق با  اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
  2. مطالب پس از تایید مدیر سایت قابل مشاهده برای عموم خواهد بود.
  3. در صورت تمایل به  ثبت آدرس سایت  ، آنرا با فرمت http://www.yourWebSite.com  وارد نمایید.
  4. درصورت تمایل به ثبت  ایمیل ، آنرا با فرمت emailAddress@EmailProvider.com  وارد نمایید

  نظرات دوستان

  هيچ مقداري پيدا نشد