امروز : چهارشنبه 28 آذر ماه 1397
ساعت:
پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت - تروما

سرویس مدرسه

سرویس مدرسه

همه روزه هزاران دانش آموز توسط سرویس مدارس جابجا می شوند. در سالهای اخیر، این موضوع به دلیل دوری مدارس از منازل، اشتغال والدین، افزایش هزینه حمل و نقل و نیز صرفه جویی در زمان، رشد چشمگیری داشته است.

اگرچه نهادهای مربوطه، قوانین خاصی در این خصوص، تدوین و تصویب کرده اند، اما از آنجا که ایمنی دانش آموزان در سرویس مدارس یکی از نگرانیهای بزرگ جامعه علی الخصوص والدین است، لازم است نکات ایمنی به شکل ویژه ای توسط نهادهای مربوطه، رانندگان سرویسها، والدین و خود دانش آموزان مورد توجه قرار گیرد.

در کشور ما سرویس مدارس شامل خودروی سواری، ون، مینی بوس و اتوبوس می باشد.

اولین و مهمترین نکته آنست که هر سرویس باید به تعداد صندلی خود، دانش آموز سوار کند. متاسفانه گاهی مشاهده می شود برخی رانندگان سرویسها تعداد زیادی دانش آموز (حتی دو برابر گنجایش) را بطرز نامناسبی درون سرویس جای داده اند! توجه شود که در صورت بروز تصادف یا تغییر مسیر ناگهانی خودرو، هیچ ضمانتی برای ایمن ماندن دانش آموز در این وضعیت (چه نشسته و چه ایستاده) وجود ندارد.

چند نکته:

 • رعایت ظرفیت سرویس الزامی است. این مساله باید به طور جدی مورد توجه والدین و مسوولین باشد.
 • هر دانش آموز باید قبل از حرکت کردن سرویس، در صندلی خود نشسته باشد.
 • ایمنی دانش آموزان باید با تعبیه کمربند ایمنی به تعداد لازم توسط راننده و نظارت او بر استفاده حتمی و درست دانش آموزان، تأمین گردد.
 • مدت حضور دانش آموز در سرویس باید منطقی باشد؛ یعنی راننده حق ندارد دانش آموزان مناطق مختلف و دور از هم را در یک سرویس پوشش دهد.
 • راننده موظف است جهت رعایت بهداشت و جلوگیری از انتشار بیماریهای واگیر، مرتبا سرویس را نظافت نماید.
 • باید به رفتار دانش آموزان بزرگتر با کوچکترها نظارت کامل صورت گیرد.
 • در اتوبوسها به ویژه زمانی که حامل دانش آموزان کوچکتر هستند، باید علاوه بر راننده یک فرد کمکی ، جهت نظارت و کنترل اوضاع حضور داشته باشد.
 • والدین باید رعایت نکات ایمنی و رفتار فردی درون سرویس را به فرزند خود آموزش دهند.
 • برای سوار یا پیاده کردن دانش آموز راننده سرویس باید ، خودرو خود را در محلی مناسب و ایمن پارک کند و با صبر و حوصله از ورود تمام دانش آموزان به مدرسه یا خانه مطمئن شود.
 • توجه شود که بسیاری از سوانح، زمانی اتفاق می افتد که سرویس در محلی نامناسب متوقف شده است و راننده با بیان "عجله کن، زود باش و ..."، دانش آموز را در وضعیتی قرار می دهد که با عجله زیاد و بدون دقت، عرض معابر را طی کرده و متاسفانه بعضا منجر به بروز حوادث ناگوار می شود.
 • رانندگان سرویس، مخصوصا خوردوهای ون، مینی بوس یا اتوبوس که دید کمتری از عقب خودرو دارند، باید هنگام دنده عقب حوالی مدارس، نهایت احتیاط را داشته باشند. با کمال تاسف، در اثر این نوع بی احتیاطی، حوادث بسیار دلخراش و تکان دهنده ای رخ داده است.
 • بهتر است رانندگان با اقدامات اولیه امدادی، آشنایی داشته باشند.
 • لازم است صلاحیت رانندگان سرویس مدارس، توسط نهادهای مربوطه تایید شود و نظارت دوره ای و مرتب بر عملکرد آنان به ویژه در زمینه نکات ایمنی صورت گیرد.

 

� ��������ه گیری موبایل یا خواندن پیامک یا هرکار دیگری است، با حادثه روبرو شود، تنها کسری از ثانیه کافیست تا صحنه ای وحشتناک و غیر قابل جبران رقم بخورد.

 

مطالعات نشان می دهند رانندگانی که از تلفن همراه حین رانندگی استفاده می کنند، چهار برابر بیشتر از سایر رانندگان در معرض تصادف هستند. احتمال رخ دادن حادثه با شماره گیری تلفن همراه، شش برابر و با نوشتن پیامک، 23 برابر می شود. 

پس بیاییم و برای جان همنوعان خود ارزش قائل باشیم.


 نوشته شده توسط : Admin      در تاريخ : 1391/09/20        ساعت : 15:51     

تعداد نظرات (0)
بازگشتامتیاز شما به این مطلب :  

     
نظر شما در مورد این مطلب :
     
نام :
آدرس سایت :  
ایمیل  :  
پیام * :
 1. کلیه مطالب عنوان شده باید  منطبق با  اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
 2. مطالب پس از تایید مدیر سایت قابل مشاهده برای عموم خواهد بود.
 3. در صورت تمایل به  ثبت آدرس سایت  ، آنرا با فرمت http://www.yourWebSite.com  وارد نمایید.
 4. درصورت تمایل به ثبت  ایمیل ، آنرا با فرمت emailAddress@EmailProvider.com  وارد نمایید

نظرات دوستان

هيچ مقداري پيدا نشد