امروز : سه شنبه 6 فروردین ماه 1398
ساعت:
پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت - تروما

زلزله

زلزله
یکی از ترسناک ترین و مخرب ترین پدیده های طبیعی، زلزله شدید و عواقب وحشتناک آن است. زلزله لرزش ناگهانی و سریع پوسته‌های جامد زمین، ناشی از افزایش فشار بیش از حد داخل سنگها و طبقات درونی زمین و شکستن آنهاست.
اگر زلزله در یک منطقه پرجمعیت رخ دهد، ممکن است مرگ و میر و صدمات و خسارات مالی گسترده ای به بار آید.
اگرچه هنوز راه حل موثری برای پیش بینی زلزله، بدست نیامده است، اما با آموزش جامعه و بالا بردن فرهنگ ایمنی می‌توان تا حد زیادی از تلفات و خسارات ناشی از آن کم کرد. همه ما باید آموزش ببینیم تا بدانیم که قبل از زلزله چه اقداماتی لازمست، حین زلزله باید به چه نکاتی توجه کنیم، و بالاخره اینکه بعد از زلزله چه باید کرد.
آنچه قبل از زلزله باید بدانید:
در محلی که بطور مستمر حضور دارید، مکانهای ایمن را شناسایی کنید تا در صورت بروز زلزله، سریعا در آنجا پناه بگیرید. این مکان می تواند کنار یک دیوار و دور از پنجره، کمد، کتابخانه، تابلو یا قاب و کلا هرچیزی باشد که احتمال سقوطش وجود دارد.
حداقل چند بار نحوه پناه گرفتن سریع خود را در مکان ایمن تمرین کنید. اگر در آنجا میز محکمی وجود دارد میتوانید زیر آن پناه بگیرید. درغیر اینصورت فراموش نکنید که باید سروگردن خود را با دستانتان بپوشانید.
از ایمن بودن مکانی که در آن حضور مداوم دارید و رعایت اصول فنی در ساخت آن اطمینان حاصل کنید.
قاب، کتابخانه، کابینت، آبگرمکن دیواری و ... باید محکم به دیوار، متصل شده باشند.
از قرار دادن وسایل بلندی که امکان افتادن آنها وجود دارد، نزدیک مبلمان یا تختخواب، خودداری کنید.
مطمئن شوید که اتصال روشنایی یا لوستربه سقف، کاملا محکم است. 
اقلام سنگین، شکستنی ویا قابل اشتعال را در طبقاتی از کمد یا کابینت بگذارید که نزدیک کف هستند.
با نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی و روشهای اطفائ حریق آشنا شوید.
یک کیف حاوی کمکهای اولیه، چراغ قوه و سوت آماده کنید و در نزدیکی مکان امنی که پیش بینی کرده اید، قرار دهید. هر از چندگاه، وسایل کیف و باتریهای چراغ قوه را بازبینی نمایید. 
اینک اقدامات لازم حین زلزله:
اگر هنگامی که در یک مکان سربسته حضور دارید، زلزله شروع شد:
سریعا به مکان امنی که قبلا پیش بینی کرده اید، بروید و سروگردن خود را با دست بگیرید و تا توقف زمین لرزه همانجا بمانید. اگر از قبل فکری نکرده اید، به زیر میزی که کنار دیوار قرار دارد، برویدو پوشاندن سروگردن را فراموش نکنید.
بیاد داشته باشید که چارچوب درهای امروزی برخلاف گذشته استحکام کافی را برای حفاظت از شما ندارد.
از شیشه، پنجره، قاب، لوستر، کمد و کلا هرچیزی که امکان شکستن یا سقوط دارد، دور باشید.
اگر هنگام شروع زلزله در رختخواب هستید، فرصت را از دست ندهید، از زیر لامپ به کناری بخزید و سر خود را با بالش بپوشانید.
تا زمانی که لرزشها متوقف نشده اند، در همان مکان بمانید. تحقیقات نشان میدهد بسیاری از صدمات زمانی رخ می دهد که افراد داخل یک ساختمان تلاش می کنند هرچه زودتر از آنجا خارج شوند.
از آسانسور استفاده نکنید، چرا که ممکنست پس لرزه ها باعث قطع برق و گیر افتادن شما بشوند.
اگر در مکانی که هستید، خرابی رخ داد، مضطرب نشوید. دهان خود را با یک دستمال یا پارچه بپوشانید. از هر حرکت و تقلای بیجا بپرهیزید. بهتر است انرژی خود را ذخیره کنید چرا که فعلا هیچی معلوم نیست. برای آنکه وجود خود را اطلاع دهید میتوانید جسم سختی را به لوله های فلزی نزدیکتان بکوبید. استفاده از سوت و یا نور چراغ قوه بویژه در مکانهای تاریک نیز مناسب است. بیاد داشته باشید که فریاد زدن را بعنوان آخرین راه حل در نظر داشته باشید، چراکه با اینکار هم انرژی زیادی از شما گرفته میشود و هم احتمال استنشاق گردوغبار و گازهای خطرناک افزایش می یابد.
اگر زلزله زمانی شروع شد که بیرون هستید: 
از ساختمانها، پلها، درختان و تیرها فاصله بگیرید. شاید بیشترین خطر مربوط به فرو ریختن دیوارها و پرتاب شیشه ها و سایر اجسام باشد.
اگر درون خودرو هستید، سریعا در محلی دور از موارد فوق، توقف کنید. برای ادامه مسیر توجه داشته باشید که ممکنست زلزله به زیرساخت جاده یا پل آسیب رسانده باشد. ضمنا در مناطق کوهستانی امکان رانش زمین و سقوط صخره ها نیز وجود دارد. اگر احیانا تیر برق بر روی خودروتان افتاد، بهیچ وجه از خودرو خارج نشوید و منتظر بمانید تا نیروهای امدادی برسند.
اینک آنچه که برای بعد از وقوع زلزله لازمست بدانید:
وقتی زمین لرزه کاملا متوقف شد با احتیاط و توجه کامل به اطراف، از محل خارج شوید.
بدانید که پس لرزه ها ممکنست تا مدتها ادامه یابند. گاهی اوقات پس لرزه ها بواسطه اینکه زلزله قبلی، تخریبی  ناقص ایجاد کرده، میتوانند تخریب را کامل کرده و آسیبها را بسیار بیش از قبل افزایش دهند. بنابراین همه اقدامات ایمنی را در شروع هر پس لرزه انجام دهید. 
در مناطق ساحلی، امکان بروز سونامی بعد از زلزله وجود دارد. بنابراین هرچه زودتر از ساحل دور شوید.
مطمئن شوید که آسیبی ندیده اید. در صورت بروز جراحت - ولو کوچک- اول به آن رسیدگی کنید و تا بعدا و حین کمک به دیگران دچار مشکل نشوید.
از تلفن خود فقط برای تماسهای ضروری استفاده کنید.
اخبار رادیو و درصورت امکان تلویزیون را پیگیری کنید.
برای کمک به مصدومان بدانید که در جابجایی اینگونه بیماران، قوانین خاصی باید رعایت شود تا شدت آسیب افزایش نیابد، پس حتما از نیروهای امدادی کمک بخواهید.
هرگونه آتش سوزی حتی خیلی کوچک، سریعا خاموش شود. آتش سوزی از شایعترین خطراتی است که بعد از زلزله رخ میدهد.
از مناطق آسیب دیده دوری کنید، مگر اینکه به طور خاص پلیس، آتش نشانی و یا سازمان های امداد رسانی درخواست کمک کرده باشند. 
بازگشت به مناطق مسکونی فقط زمانی بلامانع است که مقامات و کارشناسان، امنیت محل را تایید کرده باشند.
پس ازبازگشت، اولویت را به رفع خطر اجسامی که در حال سقوط هستند، بدهید.
هنگام پاکسازی محیط، برای پیشگیری از آسیبهای احتمالی ناشی از اشیاء شکسته، از شلوار بلند و ضخیم، پیراهن آستین بلند، کفش محکم و دستکش کار استفاده کنید.
اگر بوی گاز به مشام می رسد، بعد از باز کردن پنجره و بستن شیر اصلی گاز تا رفع خطر، سریعا محل را ترک کنید.
بعد از زلزله نباید از بازدید کامل دودکشهای ساختمان، غافل شد.
ضمنا بازدید کامل سیستم برق کشی و نیز لوله های آب و فاضلاب نیز ضروری است.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
مطالب مفید از سایر سایتها
پیشگیری بهتر از پیش‌بینی زلزله
اقدامات پیشگیرانه در کاهش زیان‌های جانی و مالی حوادث و سوانح طبیعی از جمله زلزله مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کند. 
با توجه به گستردگی شهر تهران و بافت فرسوده موجود، ایمن‌سازی شهر تهران مستلزم صرف هزینه‌های بسیار است و اگر با سرعت ادامه دهیم هم ایمن‌سازی شریان‌های اصلی مثل آب، گاز، برق، پل‌ها و بیمارستان‌ها سال‌های زیادی به طول خواهد انجامید. اما آنچه بیش از پیش دارای اهمیت است مقوله آموزش است. آموزش سبب ترویج فرهنگ ایمنی می‌شود. فضای فیزیکی شهر نتیجه کنش و واکنش و رفتارهای صحیح و ناصحیح ماست. اینکه ما در حیطه فردی چقدر مسئولیت‌پذیر بوده‌ایم همه به نقش آموزش و میزان اطلاع‌رسانی وابسته است. آنچه شهروندان ما با آن مواجهند کمبود آموزش‌های لازم و اطلاع‌رسانی ناکافی در مورد وضعیت شهر تهران است. فقدان این آموزش‌ها به فقدان مهارت‌ها و اطلاعات لازم برای رویارویی با بحران منجر می‌شود. اگر شهروندان اطلاعات کافی و البته صحیح از محیط زندگی و مخاطرات طبیعی آن داشته باشند می‌توانند برای مدیریت خطر‌پذیری در حیطه وظایف خود مؤثر باشند؛ به این معنی که شناخت وضع موجود منجر به بینش کافی شهروندان برای آمادگی در برابر زلزله می‌شود. باید به‌دنبال آن باشیم تا به همه شهروندان فرهنگ زندگی با زلزله را به‌عنوان واقعیتی که نمی‌توان از آن فرار کرد یا آن را نادیده گرفت، بیاموزیم.

بهره‌برداری از تجربیات جهانی در زمینه مدیریت بحران نکته مهمی است که نباید از آن غافل ماند؛ تجربه کشورهایی مثل چین و هائیتی که اخیرا زلزله‌های خسارت‌باری را در مناطق پرجمعیت تحمل کرده‌اند، بسیار مؤثر است. چه در زمینه آماده نگه داشتن ذهن مردم و چه در مورد تذکر و جلب توجه بیشتر مردم و مسئولان به اهمیت زلزله، بازبینی و استفاده از تجربیات جهانی مدیریت بحران زلزله از اهمیت بالایی برخوردار است. از سوی دیگر استفاده از روش‌های علمی روز دنیا در پیش‌بینی حوادث جهت کاهش دادن خسارات، از جمله سیاست‌هایی است که باید به آن اهتمام جدی داشت. در مورد پیش‌بینی زلزله روش علمی مطمئنی وجود ندارد، اگرچه در گذشته در برخی موارد کشورهایی مثل چین توانسته‌اند با روش‌های سنتی، برخی از زلزله‌ها را پیش‌بینی کنند ولی این موارد بیشتر جنبه استثنا دارد تا قاعده. در سال 1975 چینی‌ها پیش‌بینی وقوع زلزله در یکی از مناطق کشور خود را اندک زمانی قبل از رخداد زلزله تشخیص دادند و از این طریق توانستند جان ده‌ها هزار نفر را نجات دهند اما یک سال بعد نتوانستند زلزله بزرگ دیگری را پیش‌بینی کنند که در نتیجه، آن زلزله بیش از 240 هزار تلفات برجای گذاشت. چینی‌ها در دفعات متعدد زلزله‌هایی را پیش‌بینی و مردم را از شهرها تخلیه کردند اما زلزله‌ای رخ نداد. به هر حال در مورد برخی از زلزله‌ها به‌خصوص زلزله‌هایی که با پیش‌‌لرزه‌هایی همراه است امکان بیشتری برای پیش‌بینی موثق وجود دارد.

براساس قانون، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، مدیریت بحران شهر تهران را برعهده دارد و از بررسی پیش‌نشانگر‌های زلزله حمایت می‌کند؛ همچنین به‌دنبال ایجاد مکانیسم‌های لازم برای استفاده مؤثر از فعالیت‌های پژوهشی مربوط به پیش‌بینی و پیش‌نشانگرهاست تا به این وسیله بتوان از خسارت‌های احتمالی جلوگیری کرد. باید این نکته را مد نظر قرار داد که تجارب حاصل از بحران‌ها این موضوع را ثابت کرده که مقابله با بحران‌های وسیع ناشی از سوانح طبیعی همچون زلزله، سیل، توفان، آتش‌سوزی و...

به تنهایی از عهده دولت‌ها خارج است. این به معنای ناتوانی سازمان‌های مسئول نیست بلکه همواره میان زمان وقوع حادثه و حضور نیرو‌های دولتی، بسته به وسعت حادثه، فاصله زیادی وجود دارد. این برنامه‌ریزی برای آموزش و حضور مردم به‌منظور پوشش زمانی این فاصله، به معنای آماده بودن شهروندان برای مقابله با سوانح تا حضور نیرو‌های رسمی امدادرسان است. مطالعات میدانی در کشورهای پیشرفته نشانگر این موضوع است که پس از وقوع بحران‌ها، بیش از 70درصد از نجات‌یافتگان توسط مردم محلی نجات پیدا کرده‌اند. بنابراین آموزش و تجهیز گروه‌های داوطلبانه مردمی گامی مؤثر و مفید در مدیریت بحران‌های احتمالی به شمار می‌رود.

با به‌کار بستن 3مقوله پیشگیری، آموزش و آمادگی لازم در برابر حوادث و سوانح، خسارت‌های ناشی از حوادث کاهش می‌یابد و این مسیری است که باید طی شود.
عزیزالله رجب‌زاده، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران
منبع: سایت همشهری
 http://www.hamshahrionline.ir/news.aspx?id=169085
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
روی خط زلزله
«زلزله خبر نمی‌کند»؛ این جمله‌ای است که بسیاری از ما شنیده‌ایم و به همین دلیل نیز شاید برخی از ما از این حادثه طبیعی، بسیار وحشت داشته باشیم. 

اما کارشناسان زلزله معتقدند که با شناخت پدیده زلزله، می‌توان حتی در زلزله‌خیزترین کشورهای دنیا با زلزله زندگی کرد. آنها می‌گویند که با ارتقای فرهنگ ایمنی و آموزش جامعه می‌توان از خسارات احتمالی به‌شدت کاست. آنها اعتقاددارند که مردم در هنگام بروز زلزله،خود می‌توانند یک امدادرسان باشند به شرط آنکه بدانند قبل، حین و بعد از زلزله باید چه کنند. با دکتر محمدرضا مهدوی‌فر، استادیار دانشگاه و پژوهشگر زلزله دراین باره به گفت‌وگو نشسته‌ایم.
یکی از محورهای مهم در آموزش، بحث ایمنی و ایمنی‌سازی‌ است. این بحث از چند زاویه قابل بررسی است؟

بحث ایمنی از چند زاویه قابل تأمل است: یکی بحث مقاوم‌سازی‌ سازه‌ها و ساختمان‌هایی است که باید ایمن شوند که البته بحثی تخصصی و مهندسی است. دیگری بحث مدیریت بحران و سیاست‌هایی است که برای این امر اتخاذ می‌شود و به‌نظر من، مهم‌تر از همه، بحث ارتقای فرهنگ ایمنی دربرابر زلزله است. چراکه این امر می‌تواند میزان خسارت‌های ناشی از زلزله را به‌شدت کاهش دهد.
چگونه می‌توان فرهنگ ایمنی در برابر زلزله را افزایش داد؟ چه راهکارهای عملی و کاربردی در این زمینه وجود دارد؟

آموزش به مردم در این جهت می‌تواند بسیار راهگشا باشد. به سخن دیگر، مردم باید آگاه باشند که قبل، حین و بعد از زلزله چگونه رفتاری در برابر زلزله داشته باشند. چرا که رعایت نکات ایمنی قبل، حین و بعد از زلزله می‌تواند به‌مراتب، از میزان خسارت‌های احتمالی بکاهد. 
قبل از زلزله مردم باید چه نکاتی را مد نظر قرار دهند؟

با توجه به زلزله‌خیز بودن ایران، مردم همواره باید آماده باشند. به همین جهت باید، اقداماتی را در زمینه ایمن‌سازی‌ محل زندگی خود انجام دهند. به‌عنوان نمونه، باید وسایل سنگین مثل کتابخانه، بوفه و قاب‌های عکس منزل را محکم به دیوار مهار کرد. درواقع با این اقدام، به نوعی مقاوم‌سازی‌ غیرسازه‌ای می‌کنند. این کار نیازی هم به تخصص ندارد چرا که تنها با بست‌های ال مانند می‌توان به‌راحتی وسایل سنگین را به دیوار محکم کرد.

سعی شود تا حدامکان، وسایل سنگین در بالای کابینت آشپزخانه قرار داده نشود و یا از کابینت‌هایی برای منازل استفاده شود که دارای قفل‌هایی هستند که به‌طور خودکاردرزمان حرکت قفل می‌شوند.

قبل از زلزله، مانور زلزله را در منزل تمرین کنند. چرا که خیلی از خسارت‌ها، در اثرمواردی است که به چشم نمی‌آید. به‌عنوان، مثال در منزل به کودکان و افراد خانواده یاد داده شود که در هنگام زلزله، کجا پناه بگیرند. به‌عنوان نمونه، باید زیرمیزهای چوبی پناه گرفت؛ میزهایی که راحت شکسته نشوند.

کنج دیوارهای داخلی که پشت آنان اتاق و یا راهرو است، پناه بگیرند. اگر خواب بودند بهترین کار این است که پاها را به سمت شکم و به‌صورت جنینی قرار داده و سپس به سمت چپ بدن بچرخند و روی سر نیز متکا بگذارند.

تهیه کیف ایمنی و یا آماده کردن یک کوله‌پشتی، یکی دیگر از اقدامات قبل از زلزله است. در این کیف و یا کوله‌پشتی، باید به اندازه 3 روز، غذای کنسرو شده، آب، بیسکوئیت و شکلات قرارداد. همچنین بیماران مانند بیماران دیابتی و کسانی که دچار آسم هستند و سایر بیماران باید داروهای مورد نیاز خود را در این کیف قرار دهند. گذاشتن یک عدد سوت، وسایل کمک‌های اولیه کوچک و چراغ قوه شارژی نیز در کیفی که آماده می‌کنند ضروری است.
آقای دکتر، در هنگام زلزله مردم چه آگاهی‌هایی باید داشته باشند؟

در هنگام زلزله رعایت نکات ایمنی می‌تواند میزان خسارت‌های احتمالی را کاهش دهد. به‌عنوان نمونه، مردم اگر در طبقه غیرهمکف هستند، نباید به هیچ‌وجه در هنگام بروز زلزله، به سمت درهای خروجی بروند. چراکه زلزله هیچ‌گاه فرصت نمی‌دهد. از آسانسور به هیچ وجه استفاده نشود و اگر در هنگام زلزله در آسانسور هستند در نخستین طبقه از آسانسور خارج شوند. البته این موارد تنها بخشی از اقداماتی است که در هنگام وقوع زلزله، باید رعایت شود.
لطفا به بخشی از اقدامات ویژه‌ای که باید بعد از زلزله رعایت شود، نیز اشاره کنید. 

یکی از مهم‌ترین اقدامات، بستن شیر گاز و قطع کردن جریان برق است. درحالی‌که دست روی سر است باید از کناره دیوارهای خارجی دور شوند. پس از اینکه از ساختمان خارج شدند به همسایگان و اطرافیانی که مصدوم شده‌اند کمک کنند. مردم باید کاملا آرامش خود را حفظ کنند. چرا که بحث نجات افراد در هنگام زلزله، در 3 ساعت اول جزو زمان طلایی محسوب می‌شود. خیلی از کشته‌شدگان در هنگام زلزله در 3 ساعت اول جان می‌دهند؛ ساعاتی که هیچ نیروی امدادی نمی‌تواند خود را به زلزله‌زدگان برساند. بنابراین اگر مردم بتوانند در3ساعت اولیه زلزله، خودامدادگر و هم دیگرامدادگر باشند تعداد کشته شده‌ها به‌مراتب کاهش می‌یابد. در کشور ژاپن چون زلزله‌خیز است مردم با زلزله زندگی می‌کنند و به همین دلیل هم در جهت ارتقای فرهنگ ایمنی تلاش‌های زیادی شده است. آنها به هیچ عنوان منتظر نیروی امدادی نمی‌مانند بلکه خود به همدیگر کمک می‌کنند و هرفرد خود یک امدادرسان است. در بحث زلزله در ایران باید به مردم بقبولانیم که مردم ما نیز می‌توانند یک امدادرسان باشند و یک بحران را به‌راحتی پشت سربگذارند. مردم باید نوع رفتار خود را در هنگام بحران‌های کوچک و بزرگ تغییر دهند. نباید یک بحران را به یک بحران بزرگ‌تر تبدیل کرد.
درحال حاضر خیلی از مردم در تهران تصور می‌کنند که اگر در تهران یک زلزله 6 ریشتری به وقوع بپیوندد، تمام شهر خراب می‌شود. شما چه نظری در این باره دارید؟

این سخن علمی نیست چرا که تهران دارای طول و عرض جغرافیایی زیاد است بنابراین تنها به بخشی خسارت وارد می‌شود که نزدیک کانون زلزله باشد بنابراین بخشی از شهر آسیب خواهد دید که تنها 2-3 کیلومتر با کانون زلزله فاصله داشته باشد. از سوی دیگر، کانون‌های زلزله نیز در خود تهران نیست. یکی از کانون‌ها در جنوب تهران و در منطقه ری است. کانون و گسل دیگر که ثابت شده فعال است نیز درداخل شهر تهران نیست بلکه گسل مشاع است و دیگری نیز، گسل شمال تهران است که از کوهپایه‌های شمال تهران از نیاوران و ولنجک رد می‌شود که البته این گسل نیز ثابت نشده که فعال هست یا نیست. بنابراین از آنجا که گسلی از داخل خود شهر تهران نگذشته است، کل شهر تهران آسیب نمی‌بیند بلکه تنها به محدوده‌ای خاص، خسارت وارد می‌شود. اما اگر رفتار مردم در هنگام زلزله تغییر نکند، قطعا با بحران مواجه خواهیم شد. بنابراین به اعتقاد من، آن بحرانی که بعد از وقوع زلزله در تهران به‌وجود می‌آید، در اثر خرابی زلزله نیست بلکه بر اثر رفتار غلط مردم خواهد بود و به همین دلیل باید به مردم آموزش داد.
منبع: سایت همشهری
http://www.hamshahrionline.ir/news-169088.aspx
   


 نوشته شده توسط : Admin      در تاريخ : 1391/09/16        ساعت : 9:1     

تعداد نظرات (0)
بازگشتامتیاز شما به این مطلب :  

     
نظر شما در مورد این مطلب :
     
نام :
آدرس سایت :  
ایمیل  :  
پیام * :
  1. کلیه مطالب عنوان شده باید  منطبق با  اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
  2. مطالب پس از تایید مدیر سایت قابل مشاهده برای عموم خواهد بود.
  3. در صورت تمایل به  ثبت آدرس سایت  ، آنرا با فرمت http://www.yourWebSite.com  وارد نمایید.
  4. درصورت تمایل به ثبت  ایمیل ، آنرا با فرمت emailAddress@EmailProvider.com  وارد نمایید

نظرات دوستان

هيچ مقداري پيدا نشد