امروز : دوشنبه 27 اسفند ماه 1397
ساعت:
پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت - تروما

ایمنی کارگران و حوادث کارگاهی در یک کشور صنعتی

ایمنی کارگران و حوادث کارگاهی در یک کشور صنعتی

 

درسهایی که از دیگران می‌توان آموخت

 

ساعت 7 صبح یکی از روزهای زمستان،سال‌ 1992(1370)کریستوفر کارگر 28 ساله انگلیسی‌ طبق معمول با خوشرویی از همسرش جیلا و دخترهایش(یکی هفت ساله و دیگر دو ساله) خداحافظی کرد و عازم محل کار شد.

 

کریستوفر در استخدام یک شرکت راه و ساختمان‌ سازی بود که در آن روزها طرح آبرسانی را اجراء می‌کرد و مشغول نصب لوله‌های آب بود.او که مردی‌ بلند قد،سالم و ورزشکار بود برحسب عادت با چابکی خاصی،حوضچه‌ای را تمیز می‌کرد و سنگ و خاک را از آن بیرون می‌آورد.

 

در نزدیکی او دستگاه حفاری 22 تنی،سنگ‌های‌ سیمانی را جابجا می‌کرد.راننده آن می‌خواست‌ سنگی را که از جا کنده نمی‌شد بکند که ناگهان شطل‌ سنگین دستگاه از تعادل خارج و به طرف کریستوفر چرخید.کلاه ایمنی او را از سرش انداخت و چنان‌ محکم به او اصابت کرد که کریستوفر بر اثر جراحات‌ وارده،در دم کشته شد.

 

وقتی جیلا بعد از خرید روزانه و آوردن چند پوستر مسافرتی نزدیک ظهر به منزل آمد چند مامور را دم در دید.آنان این ماجرای غم‌انگیز را به او خبر دادند.می‌گوید"شوهرم کار ثابتی پیدا کرده‌ بود و درآمدخوبی داشت لذا تصمیم گرفته بودیم در تعطیلات تابستانی برای گردش به یونان برویم." اما در یک لحظه اسفبار آن نقشه‌ها نقش بر آب شد. اکنون که بیش از یک سال از آن واقعه می‌گذرد جیلا همچنان دچار اندوه و تشنج است.راهنماییها و دلداری‌های خیرخواهان موثر بوده است اما جیلا می‌گوید"هنوز عصبانی هستم.کریستوفر هیچ‌ تقصیری نداشت.فقط یک حادثه کارگاهی که نباید پیش می‌آمد باعث مرگ او شد."

 

تنها در انگلیس ظرف یکسال حوادث کارگاهی‌ حدود 500 نفر را به کام مرگ فرو می‌برد و خانواده‌هایی چون خانواده کریستوفر را داغدار می‌سازد.علاوه بر این قریب 85000 فقره‌ آسیب بدنی وارد می‌کند که دست کم یک ماه‌ شخص را از کار می‌اندازد و برخی را مادم العمر ناتوان می‌کند.

 

جمع کل حوادث محیط کار در این کشور سالانه‌ به رقم وحشتناک 6/1 میلیون می‌رسد که نیمی از آنها به مراجعه به بیمارستان منتهی می‌شود. معالجه تنها درد کمر و پشت برای دولت 350 میلیون پوند هزینه دارد.

 

متخصص ایمنی اتحادیه‌کارگران می‌گوید "آنچه واقعا"مایه تاسف است این است که اگر صاحبان صنایع توجه بیشتری به ایمنی می‌کردند اکثر این حوادث رو نمی‌داد."

 

طبق گزارش کاشناسان مربوط،مدیریت بهتر تلفات جانی را 75 درصد کاهش خواهد داد و از بسیاری از حوادث دیگر جلوگیری خواهد کرد.

 

شواهد و دلایل

 

در یک کارخانه چوب‌بری واقع در شمال انگلیس‌ که به دستور بازرسی حفاظت و بهداشت‌ کار بسته شد ظرف چهار ماه شش حادثه گزارش نشده روی داده‌ بود.اره برقی بازوی کارگر 19 ساله‌ای را چنان‌ مجروح کردکه نیاز به 22 بخیه پیدا کرد،جوان‌ 17 ساله‌ای از یک چشم نابینا شد،کارگر 21 ساله‌ای‌ که با دستگاه میخ‌زنی کار می‌کرد در لگن خاصره‌اش‌ میخ هفت سانتی فرورفت و کارگر دیگری با کامیون‌ حمل چوب تصادف کرد.یکی از بازرسان در گزارش‌ خود نوشته است‌"رؤسای شرکت توجهی به‌ تندرستی و ایمنی کارگران خود نداشتند و به من‌ می‌گفتند خیلی جوان‌های دیگر در نوبت هستند که جای آسیب دیدگان را بگیرند."

 

نارسایی در نظارت و بی‌دقتی درکار کرارا"حوادث‌ بیجا پدید آورده است دیوید واکریکی از متخصصین‌ ارشد بخش حرفه‌ای انجمن سلطنتی پیشگیری‌ از حوادث می‌گوید"بیشتر حادثه‌های کارگاهی علل‌ ساده و شناخته شده‌ای دارند که تغییر چندانی در عرض پنجاه سال گذشته نکرده است."

 

صرفه‌جویی‌های کاذب

 

کارگران شرکتهای کوچک یعنی شرکتهایی‌ که برای بقای خود مجبور به تلاشند و بر اثر عجله‌ احتیاط را از دست می‌دهند،بیش از همه آسیب‌ پذیرند.کارگران شرکت‌ها تولیدی که کمتر از 50 پرسنل دارد و 20 درصد بیش از کارگران‌ شرکت‌های متوسط و بزرگ و 40 درصد بیشتر از کارگران شرکت‌های بسیار بزرگ در معرض خطرند. صدمه‌های شدید(نزدیک به 200000 مورد درسال)بیشتر مربوط به بلند کردن و حمل نمودن‌ چیزهای سنگین با دست است.واگر می‌گوید "نباید به کارگران گفت که اشیاء سنگین را با دست‌ حمل کنند مگر اینکه وسیله دیگری نباشد و اگر کارگری مجبور به حمل اشیاء سنگین باشد باید از دیگران کمک بگیرد و نباید این کار را تنها انجام‌ دهد."

 

سقوط از بلندی نیز در لیست سیاه حوادث مقام‌ بالایی دارد و بسیاری از موارد آن مربوط به‌ استقبال از خطر است.چندی قبل در یک کارخانه‌ صنعتی،نقاشی بر اثر سقوط جان خود را از دست‌ داد.به او اجازه داده بودند که در ارتفاع 18 متری‌ روی یک تخته باریک کارکند.

 

آمار تلفات کارهای ساختمانی از رشته‌های دیگر زیادتر است.بطور متوسط در هر سه روز یک نفر کارگر ساختمانی در کشور انگلیس کشته می‌شود و روزانه‌ 54 نفر مصدوم یا مجروح می‌شوند.

 

نمونه‌های تکان دهنده از حوادث غم‌انگیز فراوان است.در یک ساختمان بزرگ واقع در مرکز لندن که نزدیک به اتمام بود دانشجویی بطور موقت کارگری می‌کرد و دنبال جارو می‌گشت.دری‌ باز بود.همینکه پایش را داخل در گذاشت درون‌ چاله دودکش افتاد و کشته شد.لینچ،کارگر 34 ساله در تونل زیر دریای مانش مشغول کار بود. خواست ابزاری از سر راه بردارد که ناگهان با قطار مصالح‌بر تصادف کرد و جان خود را از دست‌ داد.این قطار که از عقب رانده می‌شد از پهلو و جلو پنجره مراقب نداشت.

 

عدم توجه به استانداردهای ایمنی نه تنها برای کارگران بلکه برای سایر مردم نیز خطرناک‌ است.بازرس ارشد سازمان حفاظت و بهداشت‌ کار می‌گوید"شرکت‌های حمل ونقل غالبا"سهل‌ انگاری می‌کنند.برای صرفه‌جوئی‌های اندک‌ مثلا"قیمت کپسول آتش خاموش‌کن،به استقبال‌ سانحه می‌روند."

 

در بازرسیی که اخیرا"از 457 کامیون حامل‌ مواد خطرناک درشمال انگلیس بعمل آمد معلوم‌ شد 106 دستگاه فاقد ضوابط ایمنی‌اند.کپسول‌های‌ گاز فسفوژن که سمی است درست بسته نشده بود. کامیونی که حامل گاز قابل اشتعال اوکسید اتیلن‌ بود راننده‌اش آموزش لازم را ندیده بود.

 

ترمزهای تانکر اسید کلیریدریک معیوب بود و کامیون دیگری که مواد حل‌کننده قابل اشتعال بار کرده بود ترمزهایش معیوب بود،یک بخاری‌ آلادین در کابین داشت و دستگاه خاموش‌کننده‌ آتش آن مجهز نبود.

 

در سال گذشته 1000 حادثه کارگاهی مربوط به‌ برق گرفتگی بود که 13 فقره آن‌ها تلفات جانی‌ در برداشت.کارشناسان ایمنی می‌گویند کلیه‌ کارگران باید بدانند کلیدهای اصلی برق کجاست و چگونه بای موقع اورژانس از آنها استفاده کرد.

 

شغل‌های خطرناک

 

چهار سال پیش کارگر جوانی در یکی از ایستگاه‌های مترو لندن مشغول نصب پنجره بود میله‌ای که با آن کار می‌کرد ناگهان به کابل برق‌ خورد.مدت بیست دقیقه برق او را رها نمی‌کرد تا بالاخره یک نفر جریان برق را قطع کرد.سرعت عمل‌ ممکن بود او را نجات دهد اما متاسفانه روز بعد در بیمارستان فوت کرد.

 

در عید کریسمس سال 1991 مادر این کارگر برای‌ کسانی که مثل خودش بر اثر حوادث کارگاهی‌ داغدار شده‌اند گروهی تحت عنوان‌"خویشاوندان‌ جویای حمایت و عدالت‌"تاسیس کرد.ظرف شش‌ ماه بعد ده‌ها خانواده که خواهان پشتیبانی و مشاوره حقوقی بودند.به این گروه مراجعه کردند. بخش‌های تجاری نیز اکثرا"در ایمنی سابقه‌ درخشان ندارند.صنف اغذیه و نوشابه در سال‌ 1992 شش کشته و بیش از هزار نفر مجروح داشت و بخش کشاورزی 17 کشته داشت که بسیاری از آنان‌ بر اثر عدم ایمنی ماشین‌های کشاورزی قربانی‌ شدند.حتی کارهای اداری و دفتری هم باید از آنچه هست ایمن‌تر شود زیرا هزاران نفر بر اثر تنگی جا،نور ضعیف و وسایل معیوب صدمه می‌بیننند.

 

نظارت دقیق

 

هیئت تندرستی و ایمنی هر سال علاوه بر راهنمایی کردن در مورد مسایل گوناگون ایمنی، سالانه بیش از 2000 کارفرما ومسئولین دیگر را تحت‌ پیگرد قرار می‌دهد و حدود 123000 اخطار صادر می‌کند.هزار و پانصد بازرس دارد که یکی از اقدامات‌ سودمندشان اجرای مقررات کلاه ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی بوده است که در نتیجه آن از آمار صدمات وارده به سر،300 درصد کاسته شده‌ است.

 

اما متخصص ایمنی اتحادیه کارگران می‌گوید "باید اعتبار لازم جهت افزایش تعداد بازرسان‌ تامین شود در حال حاضر به‌طور متوسط احتمال‌ بازرسی هر کارگاه ده سال یکبار است که کافی‌ نیست.

 

اتحادیه کارگران از طریق شعبه‌هایی که در سراسر انگلیس دارد سالی 7000 نماینده ایمنی‌ تربیت می‌کند.انجمن سلطنتی پیشگیری از حوادث‌ نیز در اداره مرکزیش واقع در شهر بیرمنگام آموزش‌ ایمنی می‌دهد.هر سال 52000 نفر در یک یا چند کلاس از 60 کلاس آن شرکت می‌کنند.دوره این‌ کلاسها از یک روز در مورد ابزار خاص مثل لیفت تراک‌ یا پرس تا شش هفته در مورد مدیریت ایمنی،متفاوت‌ است.

 

بالاخره،کارشناسان اتفاق نظر دارند که ایمنی‌ کارگاه منوط به آن است که در تمام سطوح اراده‌ لازم برای ممنوع کردن حوادث وجود داشته‌ باشد و این امر امکان‌پذیر است مثلا در شهر آبردین‌ شرکتی وجود دارد که کارش نصب لوله‌های سنگین‌ در تاسیسات حفاری دریایی برای نفت است.مدت‌ دو سال است که چهل نفر از کارگرانش روی یک‌ دستگاه حفاری کار می‌کنند و حتی یک حادثه هم‌ برای آنان روی نداده است.این شرکت که جایزه‌ ایمنی را از انجمن سلطنتی پیشگیری از حوادث‌ دریافت کرده است دائما"با این طرز فکر که‌ "حادثه برای ما اتفاق نخواهد افتاد"مبارزه می‌کنند. مدیر کارگزینی آن می‌گوید"به هر کاری که عازم‌ ماموریت جدید در تاسیسات دریایی است تعلیمات‌ مفصل ایمنی داده می‌شود.ایمنی را نمی‌توان ساده‌ تلقی کرد.کلید ایمنی در آماده بودن برای‌ پیش‌آمدها است."کلاس پنجروزه حفظ جان‌ اجباری است.این دوره که حدود 600 پوند برای‌ هر نفر هزینه دارد شامل گذراندن یک روز داخل‌ قایق نجات در دریا،تمرین مبارزه با آتش‌سوزی‌ و دود در حرارت زیاد و فرار از داخل هلیکوپتر فرضیی است که در دریا افتاده است.

 

نمونه درخشان دیگر شرکت تولید کائوچو و الیاف‌ مصنوعی دو پونت در ایرلند شمالی است که 1250 کارگرش در مدت پنج سال حتی یک روز هم بر اثر صدمه کارگاهی غیبت نداشته‌اند.انجمن‌ پیشگیری از حوادث به عمل کرد این شرکت در صنایع انگلیس،رتبه اول داده است.سرپرست‌ ایمنی شرکت می‌گوید"طی دوازده ماه گذشته فقط یک نفر انگشتش زخم شده و دیگری شانه‌اش ضرب‌ دیده است.اما فکر نکنید که ما از این عمل کرد کاملا"راضی هستیم.ایمنی به همان اندازه مهم‌ است که قدرت تولید ما دائما"درصدد بهتر کردن‌ شرایط هستیم."

 

کلیه کارکنان در سطوح مختلف شرکت مزبور در جلسات ایمنی حاضر می‌شوند.علاوه بر این یک‌ دوره آموزش طولانی احتیاط در رانندگی،وجود دارد.وسایط نقلیه شرکت که تعدادشان به 400 دستگاه بالغ می‌شود و ظرف 22 سال گذشته جمعا" 198 میلیون کیلومتر مسافت طی کرده‌اند فقط دو حادثه داشته‌اند.سرپرست ایمنی نامبرده‌ می‌گوید"ایمنی چشم‌بندی نیست بلکه نتیجه‌ تلاش،اولویت دادن و مراقبت دائمی همه‌ کارکنان است."

 

البته سازمان مختلف در رفع موانع ایمنی‌ کوشش می‌کنند اما خود شما نیز با توجه به نکات زیر می‌توانید محل کارتان را ایمن‌تر سازید.

 

سیاست ایمنی شرکت را مطالعه کنید،از کلیه‌ علایم و اخطارهای ایمنی اطاعت نمایید،محل کار خود را تمیز و مرتب نگهدارید،موانع رفت‌وآمد را از راهروها و پله‌ها بردارید،وقتی از وسایل برقی‌ استفاده نمی‌شود،برق آنها را قطع کنید.هرگونه‌ سستی یا فرسودگی در سیم‌های برق مشاهده‌ می‌کنید گزارش دهید.

 

جایی که می‌توانید آهسته راه بروید ندوید،اشیاء سنگین را به تنهایی بلند نکنید،بار زیاد بر پریزها تحمیل نکنید و از وسایل برقی روی سطحی که‌ خیس باشد استفاده نکنید،در آن واحد بیش از یک‌ کشوی فایل را باز نکنید،نگذارید کاغذ باطله زیاد جمع شود،در محوطه‌هایی که استعمال دخانیات‌ ممنوع است سیگار نکشید و ته سیگار را جز در محل‌های‌ مخصوص آن نیندازید.

 

به خاطر داشته باشید که ایمنی محل کار بسیار مهم است و نباید به تقدیر و تصادف سپرده شود.

ماخذ: نشریه نامه اتاق بازرگانی، تیر 1372 - شماره 304

 

 

 


 نوشته شده توسط : Admin      در تاريخ : 1391/09/14        ساعت : 11:34     

تعداد نظرات (0)
بازگشتامتیاز شما به این مطلب :  

     
نظر شما در مورد این مطلب :
     
نام :
آدرس سایت :  
ایمیل  :  
پیام * :
  1. کلیه مطالب عنوان شده باید  منطبق با  اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
  2. مطالب پس از تایید مدیر سایت قابل مشاهده برای عموم خواهد بود.
  3. در صورت تمایل به  ثبت آدرس سایت  ، آنرا با فرمت http://www.yourWebSite.com  وارد نمایید.
  4. درصورت تمایل به ثبت  ایمیل ، آنرا با فرمت emailAddress@EmailProvider.com  وارد نمایید

نظرات دوستان

هيچ مقداري پيدا نشد