امروز : دوشنبه 27 اسفند ماه 1397
ساعت:
پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت - تروما

آسیب به نخاع 1

آسیب به نخاع

همه روزه شاهد مصدومیت جمعی از هموطنانمان بعلت سوانح مختلف هستیم. متاسفانه گاهی در پی این آسیبها، ناتوانیهایی رخ میدهد که بعضا تا پایان عمر گریبانگیر فرد آسیب دیده بطور مستقیم و اطرافیان او بطور غیر مستقیم میشود.

از جمله این صدمات، آسیب نخاع است. آسیب به نخاع - که عموما بصورت اشتباه قطع نخاع نامیده میشود- عمدتا به دنبال شکستگی یا دررفتگی استخوان مهره رخ میدهد و بیش از همه، در مردان جوان رخ میدهد. سقوط از داربست یا کوه، افتادن در چاه، تصادفات رانندگی بویژه با موتورسیکلت، شیرجه در آب کم عمق، افتادن از اسب و ضربات شدید به پشت و کمر جزو علل عمده این نوع آسیبند.

در این آسیب بواسطه آنکه بیمار زنده می ماند اما بمدت طولانی ناتوان یا کم توان میشود، مسایل و معضلات فراوانی ایجاد میشود.

علایم و گستردگی بیماری، بسته به شدت و محل آسیب فرق میکند. اگر نخاع، بطور کامل صدمه ببیند، بیمار دچار فلج کامل و بی اختیاری ادرار و مدفوع خواهد شد، اما در صدمه ناکامل نخاع، انواع اختلالات حسی و حرکتی و بی اختیاری محتمل است. همچنین اگر صدمه به نواحی فوقانی نخاع وارد شود، فلج چهار دست و پا و گاهی فلج تنفسی اتفاق میفتد، ولی آسیب قسمتهای پایین تر، منجر به اختلالات اندام تحتانی میشود.

متاسفانه تاکنون درمانی برای آسیب نخاع شناخته نشده است، اما برخورد صحیح با اینگونه بیماران دردقایق اولیه حادثه میتواند جلوی بسیاری از عواقب بعدی را بگیرد.

در کدام بیماران باید احتمال بدهیم که آسیب نخاع وجود دارد؟

در هر مصدومی که بیهوش است و یا در ناحیه گردن، پشت یا کمر، درد دارد، احتمال آسیب نخاع هست.

مهمترین نکته در برخورد ابتدایی با بیمار نخاعی، حرکت ندادن اوست. یعنی ابتدا باید گردن و ستون مهره های او بیحرکت شوند و سپس عملیات انتقال صورت گیرد. علت اهمیت این موضوع آنست که در بسیاری از موارد، آسیب نخاع مصدومی، ناکامل بوده است، اما بواسطه حرکت دادن و جابجایی غیر اصولی، آسیب کامل نخاع رخ داده است. بیحرکت کردن و انتقال بیمار بهتر است توسط نیروهای امدادی انجام شود. اما اگر مجبور به اینکار هستیم، باید زیر بدن بیمار، تخته ای محکم باعرض و طولی بزرگتر از بیمار قرار داد و سپس بدن را در چند نقطه به تخته، ثابت کرد. برای ثبات بیشتر میتوان از حوله یا لباسی لوله شده در کنار سر بیمار استفاده نمود. انتقال سریع مصدوم به مراکز درمانی برای تزریق داروی مناسب و انجام جراحی، ضروریست.

  نوشته شده توسط : Admin      در تاريخ : 1391/09/11        ساعت : 20:34     

تعداد نظرات (0)
بازگشتامتیاز شما به این مطلب :  

     
نظر شما در مورد این مطلب :
     
نام :
آدرس سایت :  
ایمیل  :  
پیام * :
  1. کلیه مطالب عنوان شده باید  منطبق با  اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
  2. مطالب پس از تایید مدیر سایت قابل مشاهده برای عموم خواهد بود.
  3. در صورت تمایل به  ثبت آدرس سایت  ، آنرا با فرمت http://www.yourWebSite.com  وارد نمایید.
  4. درصورت تمایل به ثبت  ایمیل ، آنرا با فرمت emailAddress@EmailProvider.com  وارد نمایید

نظرات دوستان

هيچ مقداري پيدا نشد