امروز : چهارشنبه 28 آذر ماه 1397
ساعت:
پایگاه آموزشی مقابله با مصدومیت - تروما

ایمنی کار

ايمني كار

در بسياري از زبانهاي دنيا ضرب المثلي با اين مفهوم وجود دارد: احتياط، شرط عقل است. بشر از همان ابتدا سعي داشته است هميشه جنبه هاي پيشگيرانه از خطرات و صدمات را در تمام شئون زندگي خود رعايت كند؛ از جمله در كار و محيط كار.

 ايمني در كار نه تنها از بروز صدمات جانبي و بدني جلوگيري مي كند، بلكه مانع  اتلاف هزينه ها و كاهش بهره وري نيز مي گردد.

توجه كنيد كه آسيبهاي ناشي از كار، طيف گسترده اي را شامل مي شوند: از سوختگي تا بريدگي، از سقوط تا سرطان، از بيماريهاي ريوي تا صدمات شنوايي و . . .، اما عمده معضلات اين گستره وسيع، تا حد زيادي قابل پيشگيري هستند. در اين راستا، مخاطب اصلي توصيه ها و مقررات پيشگيرانه و ايمني، دو گروه عمده اند: كارفرمايان و كاركنان.

توجه كارفرمايان به ايمني، شايد در ظاهر منجر به افزايش هزينه ها باشد، اما در درازمدت بهره وري بيشتر و موثرتري را بدنبال خواهد داشت.

به عنوان مثال صاحب كارگاهي را در نظر بگيريد كه به بهانه جلوگيري از هزينه هاي اضافي، از اجراي اصول ايمني مربوط به آلودگي صوتي و آسيبهاي شنوايي امتناع مي كند. اما در ميان مدت و درازمدت به واسطه بيماري و  از كارافتادگي پرسنل كارآزموده و مجربش، دچار ضرر بزرگتري مي شود.

كارفرماي ديگري را در نظر بگيريد كه جهت صرفه جويي در هزينه ها، پلكان ساختمان اداري خود را به نرده مجهز نمي كند. كافيست يكي از كاركنان دچار سقوط و آسيب جدي متعاقب آن شود تا غيبت و هزينه هاي درمان مستقيم او، درگير شدن كاركنان ديگر براي انتقال مصدوم و . . .  جبران همه صرفه جوييها را بكند!

كاركنان و كارگران نيز بايد به ايمني كار خود توجه داشته باشند. همه ساله موارد بسياري مشاهده مي شود كه بدليل عدم رعايت اصول ساده ايمني در محل كار، سوختگي وسيع، قطع عضو، نابينايي و حتي مرگ، گريبانگير كارگران مي شود. همچنين آمار بالا و تأسف بار آسيب نخاع و فلج كامل در كارگران ساختماني و حفر چاه، حاكي از عدم توجه روزانه به مسائل ايمني است.

ازكارافتادگي موقت يا دائم قشر مولد جامعه، چه براي خانواده ها و چه براي جامعه بسيار خسارت بار محسوب مي شود، پس بياييد ايمني را در همه عرصه ها جدي بگيريم.


 نوشته شده توسط : Admin      در تاريخ : 1391/09/09        ساعت : 17:9     

تعداد نظرات (0)
بازگشتامتیاز شما به این مطلب :  

     
نظر شما در مورد این مطلب :
     
نام :
آدرس سایت :  
ایمیل  :  
پیام * :
  1. کلیه مطالب عنوان شده باید  منطبق با  اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.
  2. مطالب پس از تایید مدیر سایت قابل مشاهده برای عموم خواهد بود.
  3. در صورت تمایل به  ثبت آدرس سایت  ، آنرا با فرمت http://www.yourWebSite.com  وارد نمایید.
  4. درصورت تمایل به ثبت  ایمیل ، آنرا با فرمت emailAddress@EmailProvider.com  وارد نمایید

نظرات دوستان

هيچ مقداري پيدا نشد